TUNCER: KİMSE MAĞDUR OLMAYACAK

Okunma: 150
GÜNCEL 13 Şubat 2020 20:50
Videoyu Aç TUNCER: KİMSE MAĞDUR OLMAYACAK
A
a

TUNCER: KİMSE MAĞDUR OLMAYACAK

Elazığ’da meydana gelen depremin ardından vatandaşların konutlarının AFAD ve TOKİ tarafından belirlenecek değeri karşılığında sertifika verileceğini belirten Tapu ve Kadastro Bölge Müdürü Mahir Tuncer, Bilindiği gibi ilimizde meydana gelen depremin ardından yapılan incelemelerde yıkılan veya yıkılması gereken binalarda hak sahibi olan vatandaşlara devletimiz yeni ev yapacak.Doğal olarak bu evlerin bir bedeli olacak.Vatandaş kendisine verilecek olan sertifikalarda evlerinin değeri yapılacak olan konutlardan düşülerek konut sahibi yapılacak dedi.
Tapu ve Kadastro Bölge Müdürü  Mahir Tuncer konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi.
“Depremde konutları yıkılanlar ve ya yıkımına karar alınan tüm binalarda ki konutların değerleri belirlenmiş durumda. Hak sahiplerine belirlenen değer üzerinden sertifikaları veriliyor. Devletimiz ilimizde yakılan binaların yerine yeni binalar yapacak. Vatandaşlarımız bu binaların yapımına bir katkı payı ödeyecekler.Yani bedava konut yapılmıyor. Konutların tamamlanmasının ardından belirlenecek olan fiyatlarına göre, kendilerine verilen sertifikada ki bedel konut fiyatından düşecek.Kalanı da vatandaş 2 yılı ödemesiz toplam 20 yıllık süre içinde ödeyecek.Yani hiçbir vatandaşımızın hak kaybı yaşaması söz konusu olmayacak.Konutlar Mustafapaşa ve Sürsürü de yıkılan binaların yerine daha dayanıklı ve modern yapılarak hak sahiplerine verilecek.Ben buradan istemiyorum diyen hak sahibine ise rezerv alanlarında yapılacak olan konutlar verilecek. Ben büyük ev istemiyorum 2+1 istiyorum veya 3+1 istiyorum diyecek olan vatandaşlarda istekleri doğrultusunda konut sahibi olacaklar.”
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat