TOKİ BAŞKANI BULUT SÜRSÜRÜ MAHALLESİ’NDE İNCELEMELERDE BULUNDU

Okunma: 70
GÜNCEL 23 Şubat 2020 10:28
Videoyu Aç TOKİ BAŞKANI BULUT SÜRSÜRÜ MAHALLESİ’NDE İNCELEMELERDE BULUNDU
A
a

TOKİ BAŞKANI BULUT SÜRSÜRÜ MAHALLESİ’NDE İNCELEMELERDE BULUNDU

TOKİ Başkanı Ömer Bulut, Elazığ depremi sonrası şehircilik ilkeleri doğrultusunda yeniden yapılanmayı bir fırsata çevirdiklerini belirterek, "15 bin ile 20 bin arasında konut yapılacak. Tabi bu ihtiyaca göre değişebilecek” dedi.
24 Ocak’ta meydana gelen 6,8’lik depremin ardından Elazığ’da yaralar sarılmaya devam ediyor. Kent genelinde birçok noktada yıkım çalışmaları sürerken depremde hasar gören noktalardan biri olan ve yıkım çalışmalarının tamamlandığı Sürsürü Mahallesi’nde yeniden yapılaşma için ilk adımlar atıldı. Burada bir yandan temel kazımına devam ederken diğer yandan da temel atma çalışmaları başlatıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ömer Bulut, İller Bankası Genel Müdürü Yusuf Büyük ile diğer ilgililer çalışma yapılan sahada incelemelerde bulundu.
BULUT: ÇALIŞMALARIMIZA HIZLI BİR ŞEKİLDE BAŞLADIK
Depremin ilk anından beri sahada çalışmalarına başladıklarını dile getiren TOKİ Başkanı Ömer Bulut, “Depremin yaşandığı gün, biz burada hemen tespitlerimizle birlikte deprem yaralarını sarmak için çalışmalarımıza hızlı bir şekilde başladık. Zaten elimizde TOKİ olarak toplam 400’e yakın konut vardı, depremzedelerimize bu konutları tahsis ettik. Depremzedelerimiz arasında kura çekerek de onları evlerine yerleştirdik. Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlı genel müdürlüklerle İller Bankası ve biz TOKİ olarak hemen saha çalışmalarına başladık. Tespitler, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapıldı. Altyapı Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğü hemen akabinde yıkımlara başladı. Bakanımız zaten sahadaydı ve sahada olması yapılacak işleri genel müdürlükler seviyesinde koordinasyonu sağlayarak süratle işlem yapmamızı da kolaylık sağladı" diye konuştu.
 BULUT:  ZEMİN DURUMUNU ÇOK DİKKATLİ İNCELEDİK
Sürsürü Mahallesi'nde projelerinin hazırladıklarını ve geçen hafta itibariyle de temel kazı çalışmalarına başladıklarını anımsatan Bulut, "Bugün de temel kazım çalışmalarımız da belli bir aşamaya gelmiş bulunuyoruz. Temel kazı çalışmalarını yaparken buradaki zemin durumunu çok dikkatli bir şekilde inceledik, etütlerimizi aldık. Dört metre boyunca tamamen killi bir zemin. Killi olan zeminler, suyu gördükleri zaman özellik kaybederler ve zemin emniyetlemeleri düşer. Dolayısıyla biz de buna karşı önlem almak amacıyla zemin etütleri doğrultusunda öncelikle kazı çalışmalarımızı tamamlayıp temel koduna indikten sonra dipsimising dediğimiz çimento su karışımı zemin iyileştirmeye yarayan işleme başladık. Burada toplam 11 bin metre, ortalama 80 metre çapında ve 11 metre civarında boyu olan bu uygulamaya başladık. Uygulamamız bir taraftan devam ediyor, bir taraftan da tamamlanmış durumda” ifadelerini kullandı.
BULUT: 6-7 AY İÇİNDE BURADAKİ BİNALARDA OTURULABİLİNİR
İnşasına başlanan binanın yapımı ve teknik özellikleri hakkında bilgi veren Bulut, “Zamanında burada inşaatlar yapılırken büyük ihtimalle yeraltı su seviyesine dikkate alınarak 1,5-2 metrede temeller oturtulmuş. Biz de bugün aynı hatayı yapmayalım diye 4-4.5 metre derine inerek bu dipsimising dediğimiz uygulamanın üzerine zemin iyileştirme dediğimiz 80 santimetreye yakın stabilize bir malzeme ile zeminin lineerliğini sağladık. Bunun üzerine teknik olan ve gerekliği olan yalıtımı tamamladıktan sonra donatı çalışmalarına başladık. Burada şuanda temel atma olarak ilk belirlediğimiz bölümde sadece temelde 80 ton, o blokun tamamında 150 tona yakın donatı var. Önceki binalarda karşılaştırdığınızda en az 3-3.5 katı oranında burada bir donatı kullandık. Ayrıca temelde C30 dediğimiz yüksek mukavemetli, üst tarafta da C25 olan yüksek mukavemetli beton kullanıyoruz. Çok süratli başladık önümüzdeki 6-7 ay içerisinde burada binalar artık oturulabilir hale gelecek. Alanda 180 tane konut içeriyor. Bu 180 konutu bire bir otoparkını da karşılayabilecek şekilde imkan sağlıyoruz. Alanın tamamı yer altında otopark olacak şekilde dizayn edildi. İnşallah bu inşaatları süratle bitirip vatandaşlarımıza teslim edeceğiz” şeklinde konuştu.
BULUT: 15 BİN İLE 20 BİN ARASINDA KONUT YAPILACAK
Elazığ genelinde yaklaşık 20 bin konutun yapılacağını ve ihtiyaç doğrultusunda bu rakamın değişebileceğini vurgulayan Bulut, “Bingöl ve Van depremini yaşadık, terörden etkilenen bölgelerde konutlar yaptık. Aslında Elazığ’da da bir farklılığımız var, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile ilgili müdürlükler de burada olunca işleri süratle yaptık. Burada farklı bir uygulamaya da geçtik. Sadece afetzedeler için stok konut yada rezerv konut üreterek bir konut uygulamasına geçmedik. Burada depremle birlikte bir kentsel dönüşüm yaparak hem şehrin o dokusunu olumlu yönde etkilemek hem şehirde yeniden yapılanmayı şehircilik ilkeleri doğrultusunda yapılanmayı bir fırsata çevirdik. Çok değişik bölgelerde Rüstempaşa, Mustafapaşa, Yazıkonak Beldesi, Çatalçeşme, Abdullahpaşa Mahallelerinde toplam 15 bin ile 20 bin konut arasında konut yapılacak. Tabi bu ihtiyaca göre değişebilecek. Şuandaki planlamamız bu doğrultuda” diyerek sözlerini sürdürdü.
BULUT: ELAZIĞ’I KAPSAYAN KAPSAMLI BİR TEMEL ATMA OLABİLİR
Mustafapaşa Mahallesi'nin projesi tamamlandıktan sonra temel atmaya başlayacaklarına da vurgu yapan Bulut, “Mustafapaşa Mahallesi'ndeki kentsel dönüşümü biraz daha geniş. Orada iki bina depremde yıkılmıştı ama ağır hasarlı binalar vardı. Yine orada Bakanlık koordinesinde alanı biraz genişlettik. Orada, yaklaşık bin 600’e yakın bir konut söz konusu. Orada da önümüzdeki günlerde proje de netleşmiş olacak ve temel atacağız. Yarın zaten burada Sürsürü Mahallesi'nde kısmı bir temel atma töreni olacak ama önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanımızın hem Malatya hem de Elazığ’ı kapsayan kapsamlı bir temel atma olabilir” diyerek sözlerini tamamladı.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat
reklam
reklam