TOKİ, OLDU BİTTİYE GETİRMEMELİ

Okunma: 194
GÜNCEL 13 Şubat 2020 21:40
Videoyu Aç TOKİ, OLDU BİTTİYE GETİRMEMELİ
A
a

TOKİ, OLDU BİTTİYE GETİRMEMELİ

Depremde şehrin tüm kurumları ile birlikte valimiz, milletvekillerimiz, belediye başkanımız halkımızın acısını paylaşmaya ve olumsuzlukları  gidermeye yoğunlaşıp tek düşüncesi tek bir hemşerimizin mağdur olmaması iken, depremi fırsata ve ranta çevirme gayretinde olan yabancı firmalar şehirde cirit atmaya başlamış bile.
Özellikle Karadeniz bölgesinden firmaların TOKİ tarafından davetiye ve pazarlık usulüyle yapacakları ihalelerin detaylarını görüşmek ve yerini görmek üzere şehrimizde oldukları biliniyor.
Bu firmaların davet edilme gerekçeleri ise çok güçlü olmaları ve bu konutları sözüm ona kısa sürede yaparak teslim edecekleri varsayım ve  rivayeti…
Bu görüş başından sonuna sakat bir görüş. Siz bir firmaya 800-900 konut vereceğinize bunu 4 ya da 5’e bölüp yerel firmalarımıza verseniz inanın hem daha sağlam hem de daha kısa sürede yapar ve teslim ederler.
Neden ? Çünkü  sağlam bu yapıların sahipleri,  hangi firmanın yaptığını bilecek ve belki de hemşerimiz olduğu için yakın tanımış olacak.  Yerli firmada yarınlarda da yüz yüze bakacağı bu insanların evlerini daha bir dikkatli ve özenli yapacak.
Konut sayısı da 200 ya da 300 olacağı için tüm ekip ve ekipmanlarını toparlayarak kısa süre içerisinde de yapıyı tamamlayıp teslim edecek.
Söylemememiz ve teklifimiz o ki, şehrimizde ilk etapta yapılacak 5000 konutu 3 yabancı firmaya vereceğinize 20 yerli firmaya bölüştürerek vermek hem daha mantıklı hem daha ekonomik hem de ve en önemli olarak yerel ekonominin canlanması, bunun sonucu olarak da her sektördeki şehir insanının kazanması demek olacaktır.
Bu teklifimizi TOKİ’nin bir düşünmesine, milletvekillerimizin de konunun takipçisi olmasının gerekliliğine inanıyoruz.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat