TERMİNAL ÇALIŞANI 10 KİŞİYE VİRÜSÜ BULAŞTIRDI

Okunma: 50
GÜNCEL 22 Haziran 2020 16:11
Videoyu Aç TERMİNAL ÇALIŞANI 10 KİŞİYE VİRÜSÜ BULAŞTIRDI
A
a

TERMİNAL ÇALIŞANI 10 KİŞİYE VİRÜSÜ BULAŞTIRDI

Elazığ Şehirlerarası Otobüs Terminali’nde bulunan bir firmada çalışan M.Y adlı şahıs yakalandığı Korona Virüsünü ailesinden 10 kişiye bulaştırdı. Fethi Sekin Şehir Hastanesi’nde yatan firma çalışanı M.Y virüsü nerden kaptığını bilmediğini belirterek eşi, kızı ve küçük oğlu dışında Yazıkonak’ta ziyarete gittiği akrabalarına da bulaştırdığını ifade etti.
Elazığ’da şehirlerarası otobüs terminalinde bir firmada gelen otobüslerin bagajlarını alan görevli M.Y. nereden kaptığını bilmediği Korona virüsünü ailesinden 10 kişiye bulaştırdı. İlk olarak otogarda çalışırken kendisinde korona virüs belirtilerinin olduğu fark ederek hastaneye giden M.Y., sonrasında ailesinin de test edilmesi sonucu 10 kişinin test sonucu pozitif çıktığını ifade etti. Sanayi Mahallesi Çardaklı Sokak’ta oturan M.Y. kızının Fethi Sekin Şehir Hastanesi’nde çalıştığını söylerken ancak Korona Virüsün ilk belirtilerinin kendisinde çıktığını ifade etti. Kendisine bulaştıktan sonra Eşi, kızı ve küçük çocuğu dışında Yazıkonak’ta ziyaret ettiği akrabaları da olmak üzere 10 kişiye virüsü bulaştıran M.Y. gazetemize yaptığı açıklamada, virüsü tam olarak nereden ve kimden kaptığı bilmediğini ifade etti.
‘’ŞU ANDA 10 KİŞİ HASTANEDE TEDAVİ ALTINDAYIZ HEPİMİZİN TEST SONUCU POZİTİF’’
Otogarda bagajları alırken rahatsızlığını hissederek eve gittiğini belirten M.Y.’’ Bu salgına nasıl bulaştığımı nereden kaptığımı bilmiyorum. Çalıştığım firmada gelen otobüslerin bagajlarını alırken dizlerimin ağrıdığını fark ettim. Vücudumda titremeler oluşmaya başladı. Öğleden sonra eve gittim akşam olunca yine vücudumda titremeler, üşütmeler başladı. Eşim Sanayide berber olan oğlumu arayarak durumu ifade etti. Oğlum beni hastaneye getirdi, hastanede tedavi edildim. Tedavi sonrası doktor sonuçlarımın pozitif olduğunu söyledi. Sonrasında evde kalan ailemi test ettiler. Onun dışında daha önce Yazıkonak’a da akraba ziyaretine gitmiştim orda ki yengem, yengemin çocukları geldi tedavi oldular. Şu anda 10 kişi hastanede tedavi altındayız, hepimizin test sonucu pozitif çıktı.’’dedi.
‘’HASTALIĞIN İLK BELİRTİLERİ BENDEN ÇIKTI’’
Korona virüs belirtilerinin ilk olarak kendisinde görüldükten sonra hastaneye gittiğini belirten M.Y.,’’Kimsenin günahını almak istemiyorum ama hastalığın ilk belirtileri benden çıktı. Benden kaynaklıyor nereden bulaştırdığımızı bilmiyoruz ama benim kızımda Fethi Sekin Hastanesi’nde çalışıyor ya o bize bulaştırdı ya da ben. Kimsenin günahını almak istemiyorum ama hastalığın ilk belirtileri benden çıktı. Benden kaynaklıyor. Zaten benim test sonucum pozitif çıkınca ailemizin diğer fertlerini de tedavi ettiler onlarda da pozitif çıktı. Bizim sonuçlarımızın pozitif çıkmasından sonra ailemiz karantinaya alındı, binanın karantinaya alındığından bilgim yok. ‘’diye ifade etti.
‘’KIZIM İYİLEŞTİ, BÜYÜK OĞLUMUN TEST SONUCU NEGATİF ÇIKTI’’
Dokuz gündür tedavi altında olduğunu belirten M.Y.,’’Fethi Sekin Şehir Hastanesi’nde çalışan kızım iyileşerek dün taburcu oldu. Şuan evde karantina altındadır. Büyük oğlumda test sonucu pozitif çıkmadı kendisi de şu an evde karantinada. Benimle birlikte şu anda test sonucu pozitif olan eşim N.Y., küçük oğlum E.Y. ve akrabalarımdan Z.Y. N.Y. S.Y. N.Ç. N.Y. ve N.Y.’in iki çocuğu, Fethi Sekin Şehir Hastanesinde tedavi altındayız.’’dedi.
’’SAĞLIK DURUMUM ŞU ANDA ÇOK ŞÜKÜR İYİ’’
Çalıştığı yerde iki personelin test yapıldığı ve test sonuçlarının negatif çıktığını belirten M.Y.,’’Sağlık durumum şu anda çok şükür iyi, sadece öksürüyorum. Doktor bey son bir test yaparak sonucuna göre bir iki güne taburcu olacağımı söyledi. Ailem ve akrabalarımın da sağlık durumları normal.’’dedi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat