SOĞU SEVENLERİN UĞRAK MEKANI BUZLUK MAĞARASI

Okunma: 50
GÜNCEL 9 Ağustos 2020 12:06
Videoyu Aç SOĞU SEVENLERİN UĞRAK MEKANI BUZLUK MAĞARASI
A
a

SOĞU SEVENLERİN UĞRAK MEKANI BUZLUK MAĞARASI

Elazığ'ın  Harput mahllesinde bulunnan buzuluk mağarasına her yıl olduğu gibi bu sene de iligi fazla. kışın sıcak yazı ise eksi 10 dereceleri gören mağara hem yurt içi hem de yurt dışından gelen insanların uğrek noktası haline geliyor. özellikle Elazığı'ın bu yaz sık sık 40 derece ve üzerini gördüğü bu zamanlarda hem yerli halkın hem de dışardan gelen halkın uğrak noktası oluyor. 
Yaklaşık 150 metre uzunluğunda olan buzluk mağarasının belli bir kısmına kadar girilebiliyor. Mağara girişinden itibaren gelen soğuk hava içeri girenleri serinletirken, belirli bir süreden sonra durulmaz hale geliyor.Yazları bu mağarnın üstünden buzlar buz sarkıtları sallanıyor.
Bakımsız halde olmasına rağmen Harput’a gelenlerin uğrak yeri olan mağara da gerekli düzenlemelerin ve bakımların bir an önce yapılarak tamamen turizme kazandırılması isteniyor.
Harput’un her tarafının serin olduğunu belirten vatandaşlardan Turgut Okur, “Buzluk mağarasının artı bir serinliği var. Burası hem güneş görmediği için hem de yerin daha altında olduğu için daha soğuk. Vatandaşlar hafta sonları genelde serin bir mekana kaçmak için buraları tercih ediyorlar” dedi.
Buzluk mağarasına geldiklerini aktaran Bulut Balamir, “Adanalıyız ve tayin dolasıyla Malatya’ya geldik. Elazığ’ı da görmek istedik. Harput kalesini ve türbeleri ziyaret ettik. Gelmişken buzluk mağarasını da görelim dedik. İyi ki de gelmişiz, görmüşüz. Bütün vatandaşlarımıza , halkımıza burayı görmelerini tavsiye ediyoruz. Çok fazla serin harika, şuan üşüyoruz gerçekten. Bu Ağustos sıcağında insanların içini serinletecek çok güzel bir yer. Herkese buraya gelmesini öneririz” diye konuştu.
Fransa’da ikamet ettiğini fakat Elazığlı olduğunu dile getiren Esat Tabanyeli ise “İzine geldim. Bu günde Sivas’tan dostlarım geldi. Elazığın kültürünü gezdirmek amaçlı buzluk mağarasına geldik. Muhteşem bir yer, çok güzel bir mekan. İnsan aşağı inmeye korkuyor. Bu güne kadar inen oldu mu olmadı mı merak ediyorum. Elazığlı olmama rağmen ne kadar aşağı gidilir halen bilmiyorum. Soğuk aşağıdan öyle bir soğuk geliyor ki insan üşüyor. Turizme kazandırmak lazım. Çok güzel muhteşem bir yer. Burası buram buram Elazığ kültürü kokuyor” şeklinde konuştu
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat