SİVRİCEDE SAHİLLER FUL DOLU

Okunma: 113
GÜNCEL 22 Ağustos 2018 20:07
Videoyu Aç SİVRİCEDE SAHİLLER FUL DOLU
A
a

SİVRİCEDE SAHİLLER FUL DOLU

Dokuz günlük bayram tatili nedeniyle tıpkı Akdeniz ve Ege Sahillerinde olduğu gibi Hazar Gölü’nde de tüm tesislerin doluluk oranı yüzde yüze ulaşmıştı. Sivrice ilçesinde tüm tesislerin dolmasıyla ilgili açıklama yapan Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, Yoğun bir tanıtım döneminden geçtik. Onun meyvelerini alıyoruz dedi. Vali Kaldırım, ayrıca Hazar Gölü'nün temiz tutulması noktasında vatandaşları uyardı.
Dokuz günlük bayram tatili ve havaların sıcak olması tatil bölgelerini cazip hale getirdi. Akdeniz ve Ege sahillerindeki doluluk oranı yüzde yüze ulaşırken, Hazar Gölü’ndeki tesislerde de bir kişilik yer dahi kalmadı. Sivrice ilçesindeki tüm tesislerin dolduğu bilgisine www.elazigsonhaber.com İnternet Haber Sitemizin araştırması sonucunda ulaşmıştık.  Hazar Gölü kıyısındaki tüm özel ve kamu kurumların işletmeleri dolmuştu. Müşteri kabul edemeyen tesisler doluluk oranlarının yüzde yüze ulaştığını bayram boyunca bir kişilik dahi yerin kalmadığını ifade etmişlerdi. 
TANITIM DÖNEMİNİN MEYVELERİNİ ALIYORUZ
 Haber, Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım’ın da gündemindeydi. Sivrice’deki tüm tesislerin doluluk konusuna değinen Vali Kaldırım, Yoğun bir tanıtım döneminden geçtik. Onun meyvelerini de alıyoruz. Yaz boyunca da bunu gördük. 3 katına çıkan bir ziyaretçi var. Talep artışı var. Bunun iyi yansımasını Sivrice’de görüyoruz. Yaz boyu çok iyi geçti. Bayram döneminde talebi karşılayamayacak durumda. Bu da sevindirici bir durum. Ben bu ilgiden son derece memnunum. İnşallah bu artarak devam edecektir dedi.
GÖLÜMÜZÜ TEMİZ TUTALIM
Vatandaşlara uyarılarda bulunan Vali Kaldırım, alanların temiz tutulması gerektiğini belirterek, “bayram döneminde de inşallah gölümüzü temiz tutalım. Yani orada tatilimizi yapıp ayrıldıktan sonra başkaları gelecek. Kullanılacak. Gelecek ziyaretçilere daha temiz daha hoş bir yer bırakmaya dikkat edelim. Gerekli temizliği de yapıyoruz. Arıtma devreye girdi. 40 kişi orada görevlendirdik. Temizlik yapıyorlar. Köylere konteyner ve çöp toplama aracı verdik. Ama biz ne kadar yapsakta yetişmemiz zor. Zira çok büyük bir alan. Vatandaşlarımız da hassasiyet gösterirse memnun oluruz ifadelerini kullandı.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat
Reklam