ŞEHRİN BAĞRINA HANÇER

Okunma: 237
GÜNCEL 13 Kasım 2019 18:47
Videoyu Aç ŞEHRİN BAĞRINA HANÇER
A
a

ŞEHRİN BAĞRINA HANÇER

ELAZIĞ’IN BAĞRINA BİR HANÇER DAHA SAPLANMAYA ÇALIŞILIYOR. İSTASYON CADDESİ ÜZERİNDE BULUNAN VE MEVCUT İMAR PLANINDA YERALTI OTOPARKI, CAMİ ALANI İLE KAPALI SEMT PAZARI OLARAK KAYITLI KARAYOLLARINA AİT 9 DÖNÜMLÜK ALAN, ÖZELLEŞTİRME İDARESİ TARAFINDAN İMARI TİK’E (TİCARET+KONUT) RESEN ÇEVİRİLEREK SATIŞA ÇIKARTILDI.
Özelleştirme İdaresi,  Akpınar Mahallesi Bosna Hersek Bulvarı üzerinde yer alan Karayolları 8. Bölge Müdürlüğü’ne ait arsayı çıkardı.
Daha önceden Karayolları personeline ait lojmanların bulunduğu arazide lojmanların yıkılmasından sonra 2017 yılında yapılan imar planında yer altı otopark ile mini bir cami ve kapalı semt pazarı olarak işlenen arazinin belediyeye ait bir alanla takas edilerek projelendirilip halkın hizmetine sunulması ile ilgili planlar, arsanın satışa çıkartılmasının ardından sekteye uğramış görülüyor.
ARSANIN HİKÂYESİ
1970’li yıllarda Karayollarında çalışan mühendis ve teknik personelin ikametine tahsis edilmek üzere inşa edilen lojmanlar, geçtiğimiz yıllarda binalara çürük raporu verilmesinin ardından önce boşaltılmış ardından da yıkılmıştı.
Bu aşamadan sonra 9 dönümlük bu alanın altı kapalı otopark, zeminde ise park alanı içinde  butik bir cami ile büyük bir bölümü kapalı semt pazarı olarak planlanmış ve imar planlarına da bu proje yansıtılmıştı.
Mülkiyeti Karayolları 8.Bölge Müdürlüğüne ait olan bu alanın trafiğe kapatılarak oluşturulan cumartesi pazarının bu alana kaydırılması ve yine bu alan üzerinde ihtiyaç duyulan yer altı otoparkı ile yeşil park alanı içinde bir cami yapımı için belediye ile valilik makamı arasında görüşmeler yapılmıştı.
Yapılan toplantılarda belediyenin bu projesine il yöneticileri de sıcak bakmış ve bu arsa karşılığında karayollarına Güney çevre yolu üzerinde 60 dönümlük bir arsa verilmesinde prensip olarak anlaşılmış ve bu anlaşma tutanaklara geçmişti.
Yerel seçim sürecinin girmesi ile bu görüşmeler devam ettirilemediği için söz konusu arsanın yer altı otopark, cami, park alanı ve kapalı semt pazarı yapılma süreci kesintiye uğramıştı.
ARSA RANTA DÖNÜŞMEMELİ
Bu görüşmelerin ardından yerel seçimlerin yapılması ve ardından konunun valilik ve ilgili kurumlar tarafından takibinin yapılmaması sonucu Özelleştirme İdaresi, rantı yüksek olan bu araziyi satışa çıkartarak genel bütçeye katkı  olarak kaydetmeyi planlamış  ve süreç işletilerek sonunda Resmi Gazetede yayınlanma sürecine gelinmişti.
Şehrin en merkezi yerinde olan bu arazinin ticari alana dönüştürülerek satışının yapılabileceğini ifade eden mahalle  sakinleri, belki devletimizin kasasına bir miktar para girebilir ancak bu alana devasa bir iş merkezi ya da avm’nin bulunduğu bir beton yığının dikilmesi ile büyük bir yanlış yapılacağına dikkat çekiyorlar.
SİYASİLER SÜRECE BİĞANE Mİ KALDI?
Şehrin en önemli ve trafik yoğunluğu oldukça fazla olan 4 caddenin trafiğe kapatılarak kurulduğu cumartesi pazarının daha modern bir yapıda ve yolları kapamadan yapılmasına büyük imkân tanıyacak olan bu alanın ranta kurban edilerek özelleştirme idaresince satış sürecine gelene kadar siyasilerimizin bu aşamalarda habersiz olup bu konuda girişimlerde bulunmamasının da büyük bir ihmalkârlık olduğunu ifade eden vatandaşlar, milletvekilleri ve danışmanlarının bu süreçten habersiz olmalarının ise ayrı bir tartışma konusu olduğunu ifade ediyorlar.
ŞEHİR HALKI DUYARLI OLMALI
Şehrin en çok ihtiyaç duyulan bir alanının sırf rant uğruna satılmasının anlaşılmaz bir tavır olduğunu ifade eden vatandaşlar, bu konuda başta milletvekillerimiz, kamu kurumlarımız ve STK’larımız olmak üzere her kesimin tepki göstermesini ve bu yanlıştan dönülmesi noktasında seslerini duyurmaları gerektiğini ifade ediyorlar.
 
MEHMET AĞAR’A MI GİDELİM?
Geçmişte,  hain bir bombalama eylemine maruz kalan ve üç şehit verdiğimiz eski Emniyet Müdürlüğü alanında TOKİ tarafından AVM ve Konut inşaatı yapılması yanlışlığını başta milletvekillerimiz olmak üzere  hiçbir yetkilinin dile getirmediğini, ilimiz eski milletvekili ve eski İçişleri ve Adalet Bakanı Mehmet Ağar’ın konuyu öğrendikten sonra bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı arayarak bu yanlıştan dönülmesini istemiş, cumhurbaşkanı da bu makul teklife onay vererek alanın millet bahçesi olacağını açıklamıştı.
Bosna Hersek Bulvarı üzerinde bulunan Karayollarına ait arazinin satışının yanlışlığı için de “yeniden Mehmet Ağar’ın kapısını mı çalalım? diyerek siyasilere sitemlerini ileten vatandaşlar bu konuda milletvekillerimizin, siyasi parti il başkanlarımızın, tüm sivil toplum örgütlerimizin tek ses olarak bu yanlışın düzeltilmesi yönünde hareket etmesinin gerekliliğini ortaya koydular.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat