ŞEHİR MERKEZİNDEKİ HASAR TESPİT ÇALIŞMALARI TAMAMLANDI

Okunma: 29
GÜNCEL 14 Ocak 2021 16:47
Videoyu Aç ŞEHİR MERKEZİNDEKİ HASAR TESPİT ÇALIŞMALARI TAMAMLANDI
A
a

ŞEHİR MERKEZİNDEKİ HASAR TESPİT ÇALIŞMALARI TAMAMLANDI

27 Aralık’ta ilimizde meydana gelen deprem sonrası şehir merkezinde yürütülen hasar tespit çalışmaları tamamlandı. İlçelerdeki kontrollerin de tamamlanmasının ardından sonuçların açıklanması bekleniyor.
27 Aralık Pazar günü saat 09.37’de merkez üssü Elazığ’ın Kavaktepe Köyü olan 5,6 şiddetindeki deprem, hatırlanacağı üzere büyük korkuya neden olmuş ve vatandaşlar panikle dışarı çıkmışlardı.
5,6 şiddetindeki depremde can ya da mal kaybı yaşanmazken, depremin ardından vakit kaybetmeden hasar tespit çalışmaları başlamıştı. Hasar tespit çalışmalarında öncelik, 24 Ocak depremi sonrasında “Orta Hasar” tespitinde bulunulan binalara verilirken, bunun yanı sıra hasar ihbarında bulunan vatandaşların evleri de kontrol edilerek hasar tespiti yapıldı.
27 Aralık depreminin üzerinden bugün itibariyle tam 18 gün geçerken, yürütülen çalışmalarla ilgili açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Hikmet Şişecioğlu, şehir merkezindeki hasar tespit çalışmalarının tamamlandığını söyledi.
İlçelerde hasar tespit çalışmalarının devam ettiğini aktaran Şişecioğlu, hedeflerinin 15 Ocak Cuma günü tüm çalışmaların tamamlanması olduğunu ancak ilçelerde yaşayan vatandaşlardan hasar ihbarlarının gelmeye devam etmesi nedeniyle hasar tespit çalışmalarının bir süre daha devam edeceğini söyledi.
İlçelerdeki hasar tespit çalışmalarının da tamamlanmasının ardından, sonuçların yine internet üzerinden kısa sürede açıklanması bekleniyor.
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat