Sarıkamış Köyü’nde, Sulanabilen Alan Bin 500 Dekara Çıkartıldı

Okunma: 116
GÜNCEL 1 Ağustos 2022 10:42
Videoyu Aç Sarıkamış Köyü’nde, Sulanabilen Alan Bin 500 Dekara Çıkartıldı
A
a

Sarıkamış Köyü’nde, Sulanabilen Alan Bin 500 Dekara Çıkartıldı

Elazığ İl Özel İdaresi’nin sulama projeleri kapsamında gerçekleştirdiği çalışmaların ardından merkeze bağlı Sarıkamış Köyü’nde toplam sulanabilen alan, bin 500 dekara çıkartıldı. projeden faydalanacak hane sayısı 70’e ulaştı.

Elazığ İl Özel İdaresi şehir genelinde sulanabilir tarım alanlarını artırmak amacıyla sulama projelerini hayata geçirmeye devam ediyor.

İl Özel İdaresi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü tarafından Elazığ’ın sulanabilir tarım alanlarını artırmak ve ürün çeşitliliğini sağlamak adına uygulanan projelere bir yenisi daha eklendi.

Bu kapsamda Merkez Sarıkamış Köyünde 2022 yatırım programı doğrultusunda hayata geçirilen Değirmen Yolu Sulama Suyu Projesinde toplam sulanabilen alan 300 dekar iken projenin gerçekleşmesi ile birlikte sulanan alan  beş kat artırılarak 1500 dekara çıkarılmış oldu.

Projeden faydalanacak hane sayısı ise 70’e ulaştı.  Yeni sulama projesinin gerçekleşmesi ile daha çok tarımsal alan sulamaya daha çok üretici suya kavuşmuş oldu.

Sarıkamış Köyü’nde hizmete alınan yeni sulama projesi ile sulamaya açılan arazilerde her türlü sebze üretiminin yanında, şeker pancarı, kavun, karpuz, buğday, arpa gibi çok çeşitli ürün yetiştirilebilecek.

Proje ile Sarıkamış Köyü’nde aynı zamanda daha modern sulama sistemine geçilmesi sağlandı.

Elazığ İl Özel İdaresi’nden yapılan açıklamada; “Elazığ İl Özel İdaresi tarımsal üretimi desteklemek amacıyla her zaman üreticilerimize destek olmaya ve alt yapı projelerini hayata geçirmeye devam edecektir.” denildi.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sİzce Dolar daha fazla yükselir mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat
bakishaber