PASİFİK OKYANUSUNUN ALTINDA "YENİ KITA" KEŞFEDİLDİ

Okunma: 1505
GÜNCEL 20 Şubat 2017 13:47
Videoyu Aç PASİFİK OKYANUSUNUN ALTINDA "YENİ KITA" KEŞFEDİLDİ
A
a
Bilim insanları Pasifik Okyanusu’nun altındaki Zelandiya’nın yeni bir kıta olabileceğini duyurdu.

Yeni Zelanda’nın en yüksek ucu Mount Cook dağının önündeki kara parçasının yüzde 94’ü suyun altında bulunuyor.
1995’te Zelandiya olarak adlandırılan yerin yüzölçümünün 5 milyon kilometrekare olduğunu belirtiliyor.
Jeologlar araştırmaların süreceğini söylüyor: “Okyanuslar jeologlar için oldukça engelleyici. Eğer okyanusların suyunu çekebilseydik onun altında dağ zincirleri ve yükselen bir kıta olduğunu herkes görecekti”
Bölgede sadece Yeni Zelanda’nın Kuzey ve Güney adaları ile Yeni Kaledonya suyun üzerinde bulunuyor.
Bir kara parçasının kıta sayılabilmesi için okyanus tabanından daha kalın bir kabuğu olması, kendine özgü bir jeolojiye sahip olması gibi kriterlere bakılıyor.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sİzce Dolar daha fazla yükselir mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat