ÖZTÜRK: YAPILACAK OLAN KONUTLARIN MALZEMESİ ELAZIĞ’DAN TEMİN EDİLMELİDİR

Okunma: 247
GÜNCEL 5 Şubat 2020 09:42
Videoyu Aç ÖZTÜRK: YAPILACAK OLAN KONUTLARIN MALZEMESİ ELAZIĞ’DAN TEMİN EDİLMELİDİR
A
a

ÖZTÜRK: YAPILACAK OLAN KONUTLARIN MALZEMESİ ELAZIĞ’DAN TEMİN EDİLMELİDİR

Elazığ Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Suat Öztürk, Yaşanan deprem sonrasında yapılacak konutların malzemelerinin Elazığ’dan temin edilmesini istediklerini söyledi. Bakanlar Soylu ve Kurum ile düzenlenen toplantıda konuşan Öztürk, kalıcı çözüm beklediklerini kaydetti.
ÖZTÜRK: GEÇİCİ ÇÖZÜMLERLE DEĞİL. KALICI ÇÖZÜMLERLE SONUCA ULAŞMAMIZ LAZIM
Elazığ organize sanayi bölgesinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Çevre Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile düzenlenen toplantıda konuşan OSB Başkanı Suat Öztürk, “3 binin üzerinde konutun yıkılması demek, 30 bin konutun yıkılması demektir. Bunlarım yapılması, hayata geçirilmesi, insanların mağdur edilmemesi konusunda telafi edilmesi ciddi olan bir iştir. Şunu ifade edeyim ki esnafımızın, tüccarımızın evi, iş yeri darmadağın oldu. Bu insanlar her türlü problemlerle karşıya karşıya kalmıştır. Ve biz şunu istiyoruz; biz burada bağcıyı dövmek değil, Elazığ halkı üzümü yemek istiyor. Devletimiz, Elazığ’ın halkının yanında olacağına canı gönülden inanıyorum. O yüzden bizim dar gelirli esnaf kesimlerimize, tüccarlarımıza 3 aylık dönemlerle tevsi edilen vergi, SSK Muafiyetleri gibi geçici çözümlerle değil. Kalıcı çözümlerle sonuca ulaşmamız lazım. Bu felaketi yaşayan Elazığ’dan devletimiz vergi almasa ne kaybı olur. Ekonomik yükün altından kalkamazsa Elazığ o zaman deprem yaşamış olacaktır” dedi.
ÖZTÜRK: İSABETLİ KARARLAR ALINACAKTIR
Tüm kamu ve özel finans kuruluşlarının hükümetin direktifleriyle yerini almasını istediklerini belirten Öztürk, “Elazığ’da bu pozisyonda hükümetimizin direktifleriyle yerini almaları lazım. Vergilerin erteleneceğine dair 6ay uzatalım, erteleyelim, diyenler var. Lütfen bunlara müsaade etmeyin. Bu süreçte bütün banka müdürlerinin ve bankalar birliğini Elazığ’da olması lazım. Çünkü bizim arkadaşlarımızın çekleri yazılma sürecine girmiş. Ve dışarıda ki firmaların Elazığ’a mal vermeme gibi bir sürece girmiştir. Diğer konu ise, bizim hesaplamalarımıza göre Elazığ’a ciddi bir yardım yapılacak. Bu yatırım önümüzdeki iki yılda, 3 yılda da olabilir. Lütfen Elazığ’da ki yapılacak ihalelerin mutlaka Elazığ’da ki müttehitlere yaptırılması gerekiyor. Çünkü Elazığ’ın sanayisi Türkiye de ki her alanda alt yapı ve üretim yapan, malzeme üreten bir sanayisi vardır. Yani bir inşaat yapılacaksa bunun çimentosu, kireci, alçısı, İzolasyon malzemeleri, ısıl işlemleri, yapı kimyasalları hatta boyasına kadar buradan temin edilmelidir. Lütfen dışarıdan temin etmeyin. Bir evin A’dan, Z’ye kadar hepsini organize sanayi bölgesinde hepsi mevcut. Hepsini üretecek kapasitedeyiz. Elazığ ekonomisi ancak bunlarla bu sıkıntılı süreci atlatabilecektir. Şehrin dokularına uygun ortak akıl ve istişarelerle Elazığ için hakkımızda ne hayırlıysa bu yönde isabetli kararlar alınacaktır” diye kaydetti.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat