OSMANLI OCAKLARI'NIN KONSERİNE COVİD 19 ENGELİ

Okunma: 59
YEREL HABER 7 Ağustos 2020 16:21
Videoyu Aç OSMANLI OCAKLARI'NIN KONSERİNE COVİD 19 ENGELİ
A
a

OSMANLI OCAKLARI'NIN KONSERİNE COVİD 19 ENGELİ

Osmanlı Ocakları İl Başkanı Ümit Caner, İl hıfzıssıhha kararları ile birlikte 9 Ağustos tarihinde gerçekleştirecekleri konserin iptal edildiğini duyurdu.
CANER: İLERİ BİR TARİHE TEHİR ETMEK DURUMUNDA KALDIK
Başkan Ümit Caner, “24 Ocak depremi, ardından Elazığ’ımızın yaşadığı pandemi ve bunun etkilerini minimal düzeye indirmek adına hem de Osmanlı Ocakları İl Başkanlığımızın resmi açılışını gerçekleştirmek adına böyle bir etkinlik düşünüyorduk. Maalesef Elazığ İl Hıfzıssıhha Kurulunun dün itibari ile yaptığı toplantıda bazı risk gruplarının özellikle düğünlerde, asker uğurlamalarında ve açılış etkinliklerinde riski arttıracak, kamu ve sosyal düzeni risk boyutuna arttıracak düzeylerde bize tavsiye kararları geldi. Bizde bu tavsiye kararına uyarak yapmayı planladığımız etkinliği ileri bir tarihe tehir etmek durumunda kaldık” diye ifade etti.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat