ÖLÜM VİRAJI

Okunma: 255
GÜNCEL 12 Kasım 2019 18:06
Videoyu Aç ÖLÜM VİRAJI
A
a

ÖLÜM VİRAJI

Maden ilçesine bağlı Kartaldere ile Kumyazı köyü arasındaki yolda ölümlü kazalar yaşanmasına devam ederken, yolun karayolları ağı kapsamına alınmasını isteyen üç Vali’nin talebine rağmen bağlanamadı.
Trafik kazalarına ev sahipliği yapması nedeniyle ölüm virajı olarak adlandırılan Maden ilçesine bağlı Kartaldere ile Kumyazı köyü arasındaki yol dur durak bilmeden can almaya devam ediyor.
Köy girişi mevcut yol üzerinde  sola doğru olan keskin kurp ’dan hareket eden taşıtların merkez kaç kuvveti etkisi ile yolun dışına savrulmaları sonucunda meydana gelen trafik kazalarında ölümlü ve maddi hasarlı kazalar yıllardan beri süre gelmekte. Resmi kayıtlara göre yolun trafik yoğunluğunun yaşandığı bir yol olduğu 2015-2019 yılları arasında resmi kayıtlara göre üçü ölümlü, on sekizlik yaralanmalı ve 7’si maddi hasarlı olmak üzere 28 trafik kazası meydana geldiği bu kazalardan 4 vatandaş hayatını kaybetmiş 47 vatandaş yaralandığı, yaşanan kazaların %80’i ölümlü ve yaralanmalı kazalar olduğu görüldü. Maden İl Genel Meclis Üyesi Cuma Telçeken, yolun Karayolları bünyesine alınması için çalışmaların deva ettiğini söyledi. Edindiğimiz bilgilere 2011 yılından itibaren İlimizde görev yapan Üç Vali’nin yolun Karayolları ağına alınması için yazı yazmasına rağmen yolun karayolları kapsamına alınmadığı öğrenildi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat