MUTASYONA UĞRAYAN KORONAVİRÜSE KARŞI SEYAHAT YASAKLARI GETİRİLDİ

Okunma: 272
GÜNCEL 21 Aralık 2020 13:49
Videoyu Aç MUTASYONA UĞRAYAN KORONAVİRÜSE KARŞI SEYAHAT YASAKLARI GETİRİLDİ
A
a

MUTASYONA UĞRAYAN KORONAVİRÜSE KARŞI SEYAHAT YASAKLARI GETİRİLDİ

KORONAVİRÜSÜN İNGİLTERE'de  MUTASYONA UĞRAMASI SEYAHAT YASAKLARINI GÜNDEME GETİRDİ.
Koronavirüsle ilgili ciddi adımların atılmasıyla sevindiren gelişmeler yaşanırken, tüm dünyayı panikleten  haber İngiltere'den geldi. Son dakika haberine göre, İngiltere'de yeni bir koronavirüs mutasyonunun tespit edilmesinin ve hızla yayıldığının duyurulmasının ardından, Türkiye, Hollanda ve Fransa dahil birçok ülke İngiltere'den seyahatleri yasakladı. Yasak kararı alacak ülkelerin sayısı hızla artıyor. Ancak yeni mutasyon şimdiden yayılmaya başladı bile. İngiltere'den İtalya'ya gelen bir yolcuda, koronavirüsün daha bulaşıcı türüne sahip bir hasta tespit edilmesiyle panik havası gittikçe büyüyor. 
Yüzyılın kabusu haline gelen koronavirüs salgınıyla ilgili endişe verici gelişmeler yaşanırken, uzmanlardan korkutan uyarılar da peş peşe geliyor. İngiltere'de görülen ve hızla yayılan daha bulaşıcı koronavirüs mutasyonu, şimdiden dört ülkede birden saptandı. Kıtalararası paniğe neden olan virüsün yayılmasının ardından Türkiye de dahil olmak üzere birçok ülke İngiltere'den seyahatleri yasakladı. Dünya Sağlık Örgütü'nden yeni salgınla ilgili açıklama gelirken, yetkililer yeni mutasyonla ilgili bilinmesi gerekenleri sıralayarak uyarılarda bulundu. İngiltere'de mutasyona uğrayan yeni koronavirüsün tespit edilmesiyle Noel kutlamaları öncesi kısıtlamalar artırıldı, Türkiye dahil birçok ülke İngiltere'den seyahatleri yasakladı.
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından Türkiye'nin de seyahat yasağı getiren ülkeler arasında girdiğini yazdı. Bakan Koca, "Koronavirüsün mutasyonuyla İngiltere'de bulaş hızının arttığı bildirilmiştir. Cumhurbaşkanımızın talimatı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımızın koordinasyonu ile tedbiren; İngiltere, Danimarka, Hollanda ve Güney Afrika'dan ülkemize olan uçuşlarda geçici durdurma kararı alınmıştır" dedi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sİzce Dolar daha fazla yükselir mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat