KİTAP EVİ

Tarih: 3 Ocak 2022 13:45

KİTAP EVİ

Bu eser Enis Batur’a ait roman-deneme tarzı bir eser... öncelikle eserden bir bölümle giriş yapılacak, devamında kitabın içeriğine değinilecek ve gerek görülürse yine kitaptan alıntılarla devam edilecektir. “Hayatım kitapların arasında, ortasında geçti. Birkaçını yazdım, birçoğunu yaptım, daha çoğunu okudum, okumak için edindim, edinmek için elledim, sayfalarını karıştırdım, evimin duvarlarını kaplamalarından zamanla bir tür güvence duygusu yonttum. neredeyse bütün düşüncelerimin, duyularımı harekete geçiren kıvılcımların kaynağında, kökünde, kuyusunda yer aldı kitaplar. Korktumsa, en çok onlardandır; şüpheler içinde kendi kendimi ve başkalarını kemirdiysem, onlardan.”
Kitaptan bahsedecek olursam; her şey bir miras ile başlıyor. Ama ne mirası? Hiç tanımadığınız birinden zengin mi zengin kitaplarla dolu bir kitap evi size miras olarak bırakılsaydı ne hissederdiniz? Hayali bile son derece heyecan verici bana kalırsa. İşte Enis Batur eserin de tam da böyle bir durumdan söz ediyor. Kendisine hiç tanımadığı ve adının dahi söylenmediği birinden miras olarak kalan kitaplarla dolu bir ev, yakınında da küçük bir okuma kulubesiyle karşılaşınca hissettiklerini, kararsızlıklarını ve yaşadığı güzelliklerin yanında sorunları paylaşıyor eserinde okuyucuyla. İlkin tereddütle karşılasa da bu tuhafın tuhafı durumu, giderek merakına mağlup olacak ve Dragos’un yolunu tutacaktır. İşte kitap, bu mekanın; yazarın, mekanla ve doğal olarak kitaplarla ilişkisinin romanıdır.

Kitabın roman olduğu yazıyor ama yazar öyle bir anlatmış ki, sanki kendi hayatını yazmış ya da belki de kendi hayatıdır. Kitap evi, sadece iki kelime ama içinde ne zenginlikler barındırıyor sevgili okur. Hele ki bu kitap evi sağlam bir koleksiyoncu tarafından uzun bir süreç içinde oluşturulmuş nadide baskıları barındırıyorsa bünyesinde. Kitap Evi’ndeki zenginliklerin yanı sıra okumak ve okuyucu unsurlarına dair bir takım ayırt edici özelliklere de yer verilmiş. Kitabın sayfalarını çevirirken her sayfada ben olsam ne yapardım diye düşünmekten alamadım kendimi.

Kitap evi alışılagelmişin dışında bir roman… özyaşamdan esinli mi pek karar veremiyorsunuz. Anlatıcı doğrudan Enis Batur mu? Yoksa roman kişisine dönüştürülmüş bir Enis Batur mu? Belirsiz. Benim kanaatim, anlatıcının doğrudan doğruya Enis Batur olduğudur. Öyle ki, bu kitap isimsiz bir halde yayımlansaydı, okurları, yazarın (hem yazanın hem de anlatıcı olanın) Enis Batur olduğunu anlayacaklardı: iyi tanıyanlar üslubundan ki bu “yazarın kimliği”dir.

Kitapta ayrı yazılan kelimeleri bitişik, ince ünlüyle eklerin yerine kalın ünlüyle çekimlendiğini görürsünüz şaşırmayın. Baskı hatası değil yazarın kendi seçimi… Kitap Evi, gizem, bol kitap ve özgün bir kütüphane barındıran konusu bir tarafa yazarın kitaba dair denemelerini de barındırıyor. Kitapları anlatan, kitaplar ile çok güzel bir yolculuğa çıkaran bir kitap.

http://bakishaber.com/makaleprint/kitap-evi.html