FİRUZAN BAYTAŞOĞLU

ÜVEY EVLAT

ÜVEY EVLAT

A
a
Giresun ' da ki sel felaketinde ,selzedelere 50 bin ' TL'lik Hibe altın çanakta sunulurken , 6.8 şiddetinde yıkıcı ve can kaybına neden olan depremde ve tabiri caize şehrin tamamında  hasar almış binalar  nedeniyle şehrin bütününü kapsayan bu ağır semptomlarda   Elazığ halkının yaşadığı keşmekeşlik , mağduriyet , çaresizlik , değersizlik , neden görmezden gelinmekte...?
Bu ayrımcılık kimin veya kimlerin aleyhine yada lehine ...?
Kimler bu çaresizlikten  rant  kazanıp nemalanacak....?
Yada bu gözden çıkarılış hangi reddedilişin cevabı....?
Elazığ halkı başındaki tozun dumanın kalkmasını beklerken birde sahipsizliğin vermiş olduğu sızıyla inleyip feryat etmekte...!!
Giresun ' a tanınan iyileştirme toleransının, bize tanınmaması biz Elazığlıları ziyadesiyle üzüp derinden yaralamıştır...
Elazığ ' da felaketzede olarak en büyük yarayı evsiz kalanlar ve esnaflarımız aldı.
Bu süreçte bizim sırtımız Giresun kadar sıvazlanmadı…
Toplanan yardım paraları nereye aktarıldı bundan da bilgimiz yok...
Esnafa rahat nefes aldıracak çözümler  sunulmadığı ve cazip ödeme seçenekleri göz boyamadan öteye geçemediği gibi  bu önerinin de esnafın belini büküp elini kolunu bağladı...
Milletin vekili diye seçilip başa getirilenler elma dersem çık...Armut dersem çıkma...Oyununun fragmanı içindeler...
Sahipsiz bir sürü kurtların talanı olur...
Bizlerin oyuyla bir yerlere gelmişsen bize vefa borcun var...  Zerresine kadar boynundaki vebalin hakkını vermekle mükellefsin...
Velhasıl kelam demem o ki;
Aynı yarayı bizde almıştık...
Bu ayrımcılık yakışmadı size
Peki bu kimin suçu...bizim mi...?
Yoksa bizi içinde bulunduğumuz zorlu süreçte yalnız bırakan yöneticilerin mi...?
Takdiri size bırakıyorum.
Benim yaralı şehrim...!!
Elazığ Tarihinde ilk defa Sosyal Medya üzerinden #SAHİPSİZELAZIĞ başlığıyla sosyal bir tepki göstererek TWİTTER   ' da gündemde ilk sıraya otururken başlatılan bu sosyal çağrıya destek olunmasını rica edip konuya gireyim...
Artık sizce de sesimizi birilerine ✔ duyurmamızın geç de olsa zamanı gelmedi mi... ?
Bence gereğinden fazla susup geç kaldık. Bizi hep engelleyip sindirdiler... Aman iktidardır yatırım gelmez ödenek gelmez... Devletin gözünden düşmeyelim.
İktidar Menşeli  vekilleri seçersek biz kazanırız , Şehir kazanır , manşeti altında sürekli bir propaganda yürütülüp halk buna maruz bırakıldı...
Düne kadar bu politika üzerinden yapılan siyaset 24 Ocakta 6.8’lik depremin şiddetiyle  milletin vekili olarak seçilenlerin il yönetiminin bizlerde yaratmış olduğu o inziba negatif yönde  gerçekleri bütün çıplaklığıyla ortaya serdi....Ve maalesef kral çıplak ....Bu şehrin öz evlatları olarak yaşadığımız elim olaylar sıkıntılar çaresizlikler bir yere kadar sabrımız olsa da .... Sabır da metanette bir yere kadar... Çünkü artik baraja kurulan set taşmıştır....Giresun’a tanınan imtiyazlar  , bize de sunulmalıydı.... Felaketin oluştuğu Giresun ' da felaketin  şiddeti ,  halka  verdiği maddi zarar  Elazığ ile kıyaslanacak olursa  biz en kötüsünü yaşadık.... Felaketin en kötü yanı bizi birey olarak da olumsuz etkiledi esnafların ölü pazar siftahı yaptığı çaresizliği kangren bir yaraya dönüştürdü. Elbet bir yerde patlak verecekti... Varsın geç olsun da güç olmasın....Artık birileri ben , sen , o...Hep birlikte  deve kuşu gibi kuma gömdüğümüz başımızı kumdan çıkarıp sessiz isyanımızın  artik içimizden gür bir sese dönüşüp bir  yerlere yankılanması lazım …
SAYGI VE SELAMLARIMLA
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat