YUNUS GÜNEŞ

TİKTOK

TİKTOK

A
a
                   Son yılların en popüler sosyal paylaşım platformu olan ve ülkemizde ‘de son derece yaygın hale gelen Çin menşeili  sosyal medya platformu TikTok özüne uygun gereksiz, saçma, seviyesiz içerikleriyle bizleri aydınlatmaya!! devam ediyor.
İnternet ve sosyal medya analiz kuruluşu "We Are Social"ın son verilerine göre dünya genelinde 1 milyar aylık aktif kullanıcı sayısını aşan TikTok'ta Türkiye'den 26.5 milyon kullanıcı bulunuyor. Bu sayı ile Türkiye dünyada en çok TikTok kullanıcısı olan 9. ülke konumunda.
Daha birkaç senedir var olan, gereksiz işler (TikTok)uygulamasına bu kadar çok talep olmasına şaşırdığım kadar, maalesef ülkemizin bazı alanlardaki seviyesini ortaya  çıkarması açısından, acı gerçekleri gün yüzüne çıkarmasına  üzüldüm.
 
                 Sosyal medya uygulamalarının amaçları vardır. TikTok uygulaması da kısa video oluşturma, yayınlama, canlı yayın,ve daha çok eğlence gibi
özellikleriyle kısa sürede büyük ilgi gördü. Hatta benzer uygumalar olan YouTube shorts, instagram Reels gibi rakip uygulamalar geliştirildi. Talebi olan şeyin arzı da artıyor. Bunda sıkıntı yok. Hayatımızın vazgeçilmezleri haline gelen  sosyal medya uygulamaları elbette var olacak. Bunların hepsine yasak koymak veya tamamen  kapatmak elbette söz konusu olamaz. Yasakçı zihniyete tabiki karşıyız. Ama bu  durum bu mecraların  tamamen denetimsiz, kuralsız, seviyesiz olabilecekleri, veya velev ki oldular, böyle başıboş kalabilecekleri anlamına gelemez. Bu anlamda özellikle TikTok denen bu neye hizmet etiği belli olmayan uygulama kapatılsa herhalde birazcık ahlaki erdemleri olan birisi bu olayı özgürlük elden gidiyor diye yorumlamaz.
 
               Zararları olan, ve sonlandırılması istenen bir olay, durum dile getirilirken öncelikle bilindiği üzere çocuk ve  gençlerin korunması esasıya bakılır. Bu elbette doğrudur, ancak gözden kaçırdığımız hususlar olabiliyor. Misal yetişkin erkek ve kadınların hatta yaşlıların dahi artık ne seviyelere düşebileceğini sosyal medyalardan maalesef üzülerek görüyoruz. Yok artık dediğimiz bu kadarı da olmaz dediğimiz bir çok kısa video her gün tüm ihtişamıyla bizleri selamlıyor. Yani dikkat  çekmek istediğim husus; zarar veren bir  durum sadece genç ve çocuklara değil, neredeyse aynı oranda yetişkinlerde zarar veriyor veya tahmin bile edemediğimiz içler acısı bazı kişilik durumlarını, ahlaki durumlarını ortaya döküyor.
TikTok'ta seviyesiz, ahlaksız, zararlı içeriklerin en çok üretildiği yerlerden bir tanesi. Bu sebeple özellikle çocuklarımızı, gençlerimizi korumalıyız, diye cümleye başlarken ben aslında özellikle yetişkinlerimizi de korumak  gerektiği kanaatindeyim😊
  
            Pandemi ile birlikte  artarak ve artık neredeyse hepimizin elinden bir dakika bırakmadığı telefonlarımız ile gün içinde belki saatlerce sosyal medyalarda vakit harcar olduk. Belli ki bu artık hayatımızın vazgeçilmezi olacak.O zaman dikkat etmemiz gereken husus, bu uygulamaların nitelikleri olmalıdır. Neye hizmet ediyor, hangi alanda ne gibi faydaları ve zararları var gibi. Toplumun bütün değerlerine dinamit tesiriyle saldıran, erdemi, ahlakı, seviyeyi, bilgiyi ve değeri ortadan kaldıran, dip cehaleti, edepsizliği bizlere özgüven olarak sunan TikTok, kapatılırsa en azından toplumumuzun seviyesiyle ilgili olarak konuşurken bizler de geleceğe dair daha ümitvar konuşur, ve ferasetine, aklına, vb. hasletlerine  ithafen hep ezbere söylediğimiz o üstün meziyetleri yine sayar, ve toplumumuz adına aynı ezberlerle gönül rahatlığıyla yola devam ederiz.
 
               Bu arada mesleğimiz gereği ailelerden özellikle çocuklarla ilgili şakayetler anlatılırken, çocukların gençlerin ders çalışmama gerekçeleri olarak ellerinden telefon düşmediği şikayeti dile getiriliyor. Evet doğru biz çocuklarımızın elinden telefonu düşüremiyoruz da sanki bizim elimizden düşüyor mu? Biz konuşarak değil yaşayarak örnek olmadığımız ve aile üyelerimizle hayatı gerçek anlamda paylaşıp birlikte etkinlikler ile vakit geçirmediğimiz sürece sözlerimiz anlamsız kalıyor ve gençler denetimsiz hiçbir kuralı olmayan uygulamalarda günlerini heba etme devam ediyorlar.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sİzce Dolar daha fazla yükselir mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat