ÖZCAN ALTINIŞIK

SINAVA DOĞRU

SINAVA DOĞRU

A
a
Evlatlarımız sınava girecek. Bu sınavlar hep olacak farklı isimlerde ve farklı zamanlarda. Bazı çocuklar  başarılı olacak veya sayılacak bazı çocuklar ise başarısız. Sınav zorlu bir süreç.hem aile için  hem de yavrularımız için. Sınav sürecinde ev ortamları, çatışmaya hazır, burnundan soluyan ,sürekli ders çalış diyen anne ve babalar tarafından mutsuz ver gergin bir ortama dönüşür. Çünkü çaresiz hisseden anne ve babalar öfkelenirler. Bu öfke yavrularımızı incitmeye, kırmaya hatta bazen şiddete yol açar. Niye öfkeleniriz peki?
Yavrularımızın başarılı olmasını istiyoruz. Bu başarı isteği bizi bazen yanlış davranışlara iter. Zorlu eğitim ve sınav sürecinde hatalarını abartıyor ve çok incitiyoruz onları. Öfkeyle ve düşünmeden yaptığımız davranışlar hem bizi hem de yavrularımızı yaşam boyunca rahatsız eder. Lütfen yavrularımızın iyiliği için bile olsa harekete geçmeden önce durup düşünelim . Anlayışlı olalım, koşulsuz sevelim, her insan hata yapar. Biz yetişkinlerde yapıyoruz. Çocukken yaptık, gençken yaptık ve yapmaya devam ediyoruz.
En önemli hatamız evlatlarımızın performanslarını bilmemekten kaynaklanıyor. Bizim yavrularımız eşsizdir, bu dünyada tektir, kendilerine özgü bir potansiyelle doğmuşlardır. Yüksek talepler hem bizi hem de yavrularımızı sıkıntıya sokar.
Sağlıklı bir yetişkinlik sağlıklı bir çocukluktan geçiyor. Yavrularımız hata yapacak ve biz sabredeceğiz. Sınavlarda başarısız olacaklar ve biz yine sabredeceğiz. Yardım alacağız, anlayışlı olacağız. Her şeyden önemlisi saygılı olup yürekten yüreğe iletişim kuracağız. Nasihat değil, iletişim. Dinleyeceğiz sabırla. O zaman her şey daha kolay olacak hem bizim için hem de yavrularımız için.
Ülkemizde yapılan tüm sınavlar sıralamaya yönelik yapılıyor. Bu sınavlarda kişilikleri ölçülmüyor. Anne ve baba olarak sizin kişiliğinizi de ölçmüyorlar. Sadece okul ve ders başarısı ölçülüyor. Sürekli bir sınavdan diğerine koşan yavrularımız yoruluyor, zorlanıyor, korkuyor ve inciniyorlar.Biz anne ve babalara düşen yavrularımızı koşulsuz sevmek. Başarısız dahi olsalar bizim evlatlarımız bize aitler ,bizim parçamızlar. Bir koşula bağlı olmadan sadece evladımız olduğu için sevelim. O zaman kendilerini daha değerli hissedeceklerdir. Koşulsuz sevilmek çok değerlidir yavrularımız için, sağlıklı gelişimleri için elzemdir.
Yavrularınızı hiç kimseyle kıyaslamayın .Senden adam olmaz, salak, geri zekalı, tembel vb. olumsuz cümleler kullanmayın lütfen. Çok inciniyorlar unutmayın “neye iltifat ederseniz ona müstahak olursunuz.“ Davranışı eleştirmek ayrı şey kişiliği hedef alıp hakaret etmek ayrı şey. Tembelsin demeyin, yeterince ders çalışmadığını düşünüyorum deyin.
Sınav sonuçları ne olursa olsun onarı dinleyin, saygılı olun, eksiklerini gidermeleri için yardım edin veya alın.
Bizler ne kadar iyi anne ve babalar olursak olalım, bizim ve yavrularımızın hayatında problemler hep olacak. Bu problemleri çözmede acele etmeyin. Sabırlı olun.
Hayatı yavrularınızla birlikte paylaşın. Sevgiyle ve umutla.
Özcan ALTINIŞIK
Psikolojik Danışman
1000
icon
Necla Altınışık 10 Haziran 2021 22:30

Çok doğru hocam kaleminize sağlık 👍

0 1 Cevap Yaz
Muhittin Yoldaş

Teşekkür ederiz .Ufkumuzu açtınız...

0 0
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sİzce Dolar daha fazla yükselir mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat