PINAR AKBALIK

POSTMODERNİZM VE KİMLİK

POSTMODERNİZM VE KİMLİK

A
a
POSTMODERNİZM VE KİMLİK
Zaman içerisinde toplumsal yapının değişim göstermesi kimliğin de farklı evrelerden geçerek dönüşmesine ve değişmesine neden olmuştur. Toplumsal yapı karmaşıklaştıkça ve değiştikçe kimlik kavramını da anlamak zorlaşmış ve paradoksal bir hal almıştır. Örneğin geleneksel toplumlarda kimlik aile ya da grup kavramlarının dışına çıkıp bireyselleşmezken modern toplumlarda çok kültürlülük etkisiyle daha çoklu ve karmaşık bir yapıya dönüşmüştür.
Toplumsal iş bölümü ve rollerin arttığı modern toplumlarda birey kendisin ‘öteki’ üzerinden inşa eder. ‘Kişinin içindekine ait olan ötekidir. Kişinin durduğu yerden bilebileceği yalnızca ötekidir. Ben ötekinin​ bakışında yazılır. Ve​bu, içerisi ve dışarısı arasındaki, ait olanlarla olamayanlar arasındaki, tarihleri yazılı olanlarla bağımlı ve konuşulamayan bir tarihe sahip olanlar​arasındaki sınırları alaşağı eden bir​anlayıştır. Söylemin bu ikililiği, ötekinin bene bir gereksinimi, kimliğin ötekinin karşısındaki bu yazılımı, kendi dillendirişini büyük ölçüde verili bir metnin menzili içinde bulur’ (Hall, 1998’den aktaran Karaduman, 2010: 2886-2899). Ben ancak öteki ile var olabilir, çünkü o ben olmayandır. Öteki ve ben ilişkisi birbirini tamamlayan bir ilişkidir; ötekini dışlarken beni, beni oluştururken​de ötekini biçimlendiririz. Öteki iletişim​halinde​olunan​değil, izlenen​ve izleyen kişidir (Baudrillard, 2004: 162’den aktaran Karaduman,2010).​
Bauman ise postmodern dünya da kimlikleri nitelerken kendi içinde yabancılar yaratmasıdır diyerek bahseder. Toplum içerisinde sınırı aşan insanlar ya da düzene uymayan insanlar yabancı grubuna girer ve Aynı zamanda modern toplumlarda bireylerin oldukları kimliklerden çok yeni bir kimlik yaratma çabası vardır. Fakat bu bireye ya da bireyin kimliğine bir tavır olarak değerlendirilmez. Bu düzende devreye giren üniformalılar ve devlet bunu bir nedene dayandırmaktan çok bir edinim meselesine dönüştürür. Böylece bunu bir sorumluluk bir otokontrol haline getirir. Jean Paul Sartre böyle bir düzen ve sistemden bahsederken bunu “yaşam projesi” olarak tanımlar ve kimliğin aşama aşama sistematik bir şekilde inşa edilmesinden bahseder ve toplumsal düzen kimlikler üzerinden oluşur biri olmadan bir diğeri olmaz birbirinin hayata tutunma şeklidir. Bu “yerinden etme “ yeniden yerleştirme” çabaları olarak ifade edilir. Böyle toplumların birçok boyutunun yanında bir diğer özellik ise belirsizliktir.  Postmodernizm bunlardan sadece bir tanesidir. Bu belirsizliğin sunduğu ortada yaşamak zorunda olan birey kendini bu dünyanın inşa sürecine uyarak yaşamak zorunda kalır ancak yabancı ile biz, gerçeklik ile hakikat, beklendik ile beklenmedik arasındaki farklılık giderek bulanık bir hal almaktadır. Yani postmodern toplumlarda kişinin kimliği parçalı, karamsar ve uçucudur. Benlik ile kimliğin birbirinden ayrıldığı bu ince çizgide birey özne konumuna geçip sistemin yan ürünü haline gelmektedir.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sİzce Dolar daha fazla yükselir mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat