AYLİN SOLMAZ

ÖĞRENİLMİŞ ÇARESİZLİK!

ÖĞRENİLMİŞ ÇARESİZLİK!

A
a
Öğrenilmiş çaresizlik bir başka adıyla kazanılmış başarısızlık sendromu, bireyin göstermiş olduğu tepkilerin sonuca ulaşmaması durumunda , birey sonucu değiştiremeyeceğine kabul eder.  Birey hayatıyla ilgili çok sayıda başarısızlık yaşadıysa; tekrar denese bile bu durumun değişmeyeceğine inanır. İnsanların hayatında çaresiz kaldığı çözüm üretmekte güçlük yaşadığı durumlar olabilir.  Fakat öğrenilmiş çaresizlikte birey çaresiz olmadığı halde çaresiz olduğuna inanır. Öğrenilmiş çaresizlik yaşayan bir birey‘’Ne yaparsam yapayım hayatımda hiçbir şey değişmeyecek’’ fikrine inanır sürekli ‘’Nasıl olsa yapamayacağım’’ şeklinde ifadeler kullanır. Öğrenilmiş çaresizlik artan stres ve depresyon duygularına yol açar. Amerikan Psikoloji Derneği’ne göre bireyler kontrol edilemeyen stresli durumlarla karşı karşıya kaldıklarında öğrenilmiş çaresizlik ortaya çıkar.
 Öğrenilmiş çaresizlik kavramı ilk kez, ilk kez 1967 yılında psikologların hayvanlar üzerinde yapılan deneylerin insanlar da uygulanabileceğinin keşfedilmesiyle ortaya çıkmıştır. Alkol bağımlısı olan bir bireyin alkolü birkaç kez bırakmaya çalıştıktan sonra bu girişimlerinde başarısız olması ve hiçbir zaman alkolü bırakamayacağına inanması öğrenilmiş çaresizliğe örnek olarak verilebilir.
Yetişkinlikte görülen öğrenilmiş çaresizliğin çoğu çocuklukta başlar. Çocuğun stresli durumları kontrol edemeyeceğine olan inancı bakım veren ile kurduğu ilişkiyle başlar. Bakım verenin çocuğun temel ihtiyaçlarını karşılamaması, çocuğun stresli durumlar karşısında gücünün yetmeyeceğini öğrenmesine neden olur. Örneğin, ihmal edilen bir çocuk stresli durumlar karşısında kontrol gücünü kaybeder kendisini çaresiz ve güçsüz hisseder. Çocuklarda görülen bu çaresizlik durumu okul yıllarında oluşmaya başlar.
Öğrenilmiş çaresizlik yaşayan çocuklarda görülen özellikler
Kendilerine güvenmezler
Başarı beklentileri düşüktür
 Zor durumlar karşısında yardım istemezler
Başarıyı iç faktörlere değil dış faktörlere atfederler
ÖĞRENİLMİŞ ÇARESİZLİKLE BAŞ ETMENİN YOLLARI NELERDİR?
Bireyin pozitif bir yaşam tarzı benimsemesi ve yakın çevresi tarafından desteklenmesi oldukça önemlidir aynı zamanda bu konu hakkında profesyonel destek alması gerekmektedir. En çok tercih edilen tedavi yöntemi Bilişsel Davranışçı Terapidir.
Terapi insanların düşünme ve davranış biçimlerini değiştirerek yaşanılan zor durumların üstesinden gelmeyi hedeflemektedir. Terapide öğrenilmiş çaresizliğin kaynaklarını keşfetmek olumsuz düşünceleri belirlemek önemlidir. Terapi aynı zamanda kişinin benlik saygısını artırır.
Her ne olursa olsun kendinize olan inancınızı asla kaybetmeyin klasik bir söz olacak ama her karanlık gecenin bir sabahı vardır. Sonunda her zaman güneş doğar. Hayatınızda Sıkıntılar zamanlar geçirebilirsiniz , başarısız da olabilirsiniz, kendinizi çaresizde hissedebilirsiniz bu çok normaldir fakat hep böyle devam edecek anlamına gelmez. Başarısız mı oldunuz  tekrar deneyin vazgeçmeyin.  Bizler neden kaybediyoruz biliyor musunuz? Kaybedeceğimizi en başta daha adım atmadan kabul ediyoruz ve bu durum bizim kendimize yaptığımız en büyük haksızlıklardan birisi.    
 
1000
icon
Melike 11 Aralık 2021 18:33

Herkesin başarısız olduğu ruh halini doğru tanımlamışsın.

0 1 Cevap Yaz
Fatoş 9 Aralık 2021 21:49

Güzel bir köşe yazısı okudum, bilhassa gençlerin okumasını tavsiye ederim, başarının anahtarı elimizde..

0 2 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sİzce Dolar daha fazla yükselir mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat
bakishaber