AYLİN SOLMAZ

OBEZİTE NEDİR? 

OBEZİTE NEDİR? 

A
a

Vücudun sağlığını bozacak şekilde aşırı yağ biriktirmesidir. OBEZİTE çağımızın en önemli hastalıklarının başında gelmektedir sebebi ise; Kontrolsüzce tüketilen karbonhidrat içerikli yiyecekler ve şekerli içecekler Bir diğer önemli etken ise Hareketsizlik az hareket ettiğimiz bir yaşam daha fazla kilo almamızı sağlar. Hareketsiz bir yaşamda teknolojinin etkisi de çok büyük telefon, bilgisayar , tablet gibi teknolojik aletler hayatımızı kolaylaştırırken bir taraftan fiziksel aktivitelerin azalmasına neden olmuştur halbuki Vücudumuz hareket etmek üzerine kurulmuştur ve bize hareket etmemiz için uyarılar gönderir bunlar vücut ağrısı, uyuşukluk, isteksizlik hali,ağrı hissi şeklinde kendini gösterir. Bu hareketsiz yaşama son vermek için kişinin sağlık durumuna ve spor geçmişine bakmak gerekiyor eğer uzun süre hareketsiz kalmışsa hafif egzersizlerle başlayıp daha sonra temposunu arttırabilir. OBEZİTE her ne kadar fiziksel bir sorun gibi gözükse de psikolojik bir sorun olarak da karşımıza çıkar. OBEZ bireyler bedenlerinden memnun olmayan, benlik saygısı düşük sosyal yaşamda kendilerini yetersiz hissederler, OBEZ bireylerin çevreleri tarafından ön yargılarla yargılanmaması, ruhsal sorunların ortaya çıkmaması açısından son derece önemlidir. Dünya Sağlık Örgütü ‘nün verilerine göre dünyada 1,9 milyar fazla kilolu ve bunların 600 milyonu OBEZDİR. Yapılan araştırmalara göre Türkiye’deki OBEZİTE’NİN Kadınlarda erkeklere oranla yaklaşık 2 katı fazladır. OBEZİTE nasıl tedavi edilir OBEZİTE Tedavisindeki yöntemlerden birisi bireye yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığı kazandırmak ve yaşam kalitesini yükseltmek bir diğer yöntem ise sağlıklı beslenme tedavisini destekleyici egzersiz tedavisi fiziksel aktivitenin yağ dokusu ve karın bölgesindeki yağlanmayı azalttığı kesin olarak kabul edilmektedir. Bu sebeple OBEZ bireylerin her gün fiziksel olarak aktif olmaları amaçlanmıştır. Davranış Değişikliği yönteminin ‘de OBEZ tedavisinde etkisi ki büyüktür Bu tedavideki amaç OBEZ bireylere içinde bulundukları diyet programı konusunda bilinçlendirmek ve diyet programını benimsemelerini sağlamaktır. Sonuç olarak Sağlığımız bizim için kıymetli olmalıdır bu nedenle tükettiğimiz hiçbir yiyeceğin aşırısına kaçmadan dengeli beslemeliyiz , günde en az 30 veya 40 dakika yürüyüş yapmalıyız. Gelecekteki nesillerin OBEZİTE riskiyle karşılaşmamaları için ebeveynlerin bu konuda bilinçli olmaları gerekmektedir, Sağlıksız bir sofrada büyüyen bir çocuğun ileride sağlıklı beslenmesi mümkün değil ebeveynler çocuklarına rol model olduklarını unutmamalı

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sİzce Dolar daha fazla yükselir mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat
bakishaber