ELİF SENA AYTAR

MEDYANIN HAYATIMIZDAKİ ETKİSİ ÜZERİNE

MEDYANIN HAYATIMIZDAKİ ETKİSİ ÜZERİNE

A
a
Medya ve iletişim sektörünün hayatımıza girmesi ile birlikte insan davranışlarında birtakım değişimler meydana gelmiş ve bu değişimler gelenek-göreneklerimizi, toplumsal yapı ve düzenimizi etkilemiş olmakla beraber hayatımızı çerçevesini kendimiz belirlediğimiz boyuttan çıkarmış medyanın etkisi ve etkileşimi üzerine şekillenmiştir. Bu şekilleniş televizyonda yayınlanan dizilerin konusu ve içeriği ile, insanların aktifleşmek adına kullandıkları sosyal medya ve iletişim araçlarının artık amacı ve gereği haricinde kullanılmaya başlanması ile bir değişime yol açmıştır. 
Her geçen gün televizyonda yayınlanan dizilerde işlenilen konuların silaha ve silahlanmaya özendirmesi, aldatmayı ve aldatılmayı sıradanlaştırması, kadına şiddeti normalleştirerek insan hayatının toplumsal temeli olan gelenek ve göreneklerimizi, benimsediğimiz dini inancı ve aile yapısını bozmaya yönelik olmakla birlikte ideolojik düşünce yapısı yeni yeni oluşmaya başlamış genç kuşağın medyanın bu yönünden olumsuz etkilendiği düşüncesindeyim. Kaldı ki bu durum sadece televizyon ve dizilerden ibaret olmamakla birlikte bir de medya boyutu vardır. İnstagram, tiktok gibi sosyal medya uygulamalarının artması ve özellikle genç kesimin "şöhret" sahibi olmak adına sergiledikleri tavır ve davranışların toplumun ahlaki değerlerinin ne denli dışında olduğunu görüyoruz. 
Daha fazla izlenmek, daha fazla tanınmak adına gösterilen tutum, toplumumuzun yapısıyla örtüşmemektedir. Örneğin hepimiz karşımıza çıkan sosyal deney videolarına, ihtiyaç sahiplerine yardımda bulunulurken çekilen videolara denk gelmişizdir. O video çekilirken yardım edilen kişinin ne kadar rencide olduğunu düşünmez hiç kimse kafalardaki tek düşünce yapılan paylaşımın kaç "like" alacağıdır...oysa bizler islam toplumunda büyümüş o kültür ile yetişmiş  kişiler olarak  Peygamber Efendimizin (s.a.v) "sağ elin verdiğini sol el bilmemeli" hadisinden yola çıkarak verilen yardımın gizli tutulması gerektiğini, bunun bir şov amacı gütmediğini biliriz.
Kısacası artık insanların ne bir aile hayatı kaldı ne de bir özel yaşantıları...paylaştıkları fotoğraflarla - videolarla yaşantımız git gide şeffaflaşmış ve değerlerimizi gözler önünde yaşayarak üstelik bunu da normalleştirerek mahremiyet anlayışını tam anlamıyla ortadan kaldırmıştır. Oysa bizler aile yapısı ve bütünlüğünün ön planda tutulduğu, örf ve adetlerin toplumun yapı taşını oluşturduğunu belirtirken medyanın hayatımızı nasıl dönüştürdüğünü de görmüş oluruz.
1000
icon
Hulya 14 Aralık 2021 14:30

Cok dogru tespit teşekkürler

0 1 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sİzce Dolar daha fazla yükselir mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat