NİLGÜN DUYAR

KİTAP EVİ

KİTAP EVİ

A
a
Bu eser Enis Batur’a ait roman-deneme tarzı bir eser... öncelikle eserden bir bölümle giriş yapılacak, devamında kitabın içeriğine değinilecek ve gerek görülürse yine kitaptan alıntılarla devam edilecektir. “Hayatım kitapların arasında, ortasında geçti. Birkaçını yazdım, birçoğunu yaptım, daha çoğunu okudum, okumak için edindim, edinmek için elledim, sayfalarını karıştırdım, evimin duvarlarını kaplamalarından zamanla bir tür güvence duygusu yonttum. neredeyse bütün düşüncelerimin, duyularımı harekete geçiren kıvılcımların kaynağında, kökünde, kuyusunda yer aldı kitaplar. Korktumsa, en çok onlardandır; şüpheler içinde kendi kendimi ve başkalarını kemirdiysem, onlardan.”
Kitaptan bahsedecek olursam; her şey bir miras ile başlıyor. Ama ne mirası? Hiç tanımadığınız birinden zengin mi zengin kitaplarla dolu bir kitap evi size miras olarak bırakılsaydı ne hissederdiniz? Hayali bile son derece heyecan verici bana kalırsa. İşte Enis Batur eserin de tam da böyle bir durumdan söz ediyor. Kendisine hiç tanımadığı ve adının dahi söylenmediği birinden miras olarak kalan kitaplarla dolu bir ev, yakınında da küçük bir okuma kulubesiyle karşılaşınca hissettiklerini, kararsızlıklarını ve yaşadığı güzelliklerin yanında sorunları paylaşıyor eserinde okuyucuyla. İlkin tereddütle karşılasa da bu tuhafın tuhafı durumu, giderek merakına mağlup olacak ve Dragos’un yolunu tutacaktır. İşte kitap, bu mekanın; yazarın, mekanla ve doğal olarak kitaplarla ilişkisinin romanıdır.

Kitabın roman olduğu yazıyor ama yazar öyle bir anlatmış ki, sanki kendi hayatını yazmış ya da belki de kendi hayatıdır. Kitap evi, sadece iki kelime ama içinde ne zenginlikler barındırıyor sevgili okur. Hele ki bu kitap evi sağlam bir koleksiyoncu tarafından uzun bir süreç içinde oluşturulmuş nadide baskıları barındırıyorsa bünyesinde. Kitap Evi’ndeki zenginliklerin yanı sıra okumak ve okuyucu unsurlarına dair bir takım ayırt edici özelliklere de yer verilmiş. Kitabın sayfalarını çevirirken her sayfada ben olsam ne yapardım diye düşünmekten alamadım kendimi.

Kitap evi alışılagelmişin dışında bir roman… özyaşamdan esinli mi pek karar veremiyorsunuz. Anlatıcı doğrudan Enis Batur mu? Yoksa roman kişisine dönüştürülmüş bir Enis Batur mu? Belirsiz. Benim kanaatim, anlatıcının doğrudan doğruya Enis Batur olduğudur. Öyle ki, bu kitap isimsiz bir halde yayımlansaydı, okurları, yazarın (hem yazanın hem de anlatıcı olanın) Enis Batur olduğunu anlayacaklardı: iyi tanıyanlar üslubundan ki bu “yazarın kimliği”dir.

Kitapta ayrı yazılan kelimeleri bitişik, ince ünlüyle eklerin yerine kalın ünlüyle çekimlendiğini görürsünüz şaşırmayın. Baskı hatası değil yazarın kendi seçimi… Kitap Evi, gizem, bol kitap ve özgün bir kütüphane barındıran konusu bir tarafa yazarın kitaba dair denemelerini de barındırıyor. Kitapları anlatan, kitaplar ile çok güzel bir yolculuğa çıkaran bir kitap.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sİzce Dolar daha fazla yükselir mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat