KEMALCE...!

KEMALCE...!

A
a

Bu gün sizlerle ilimiz kamuoyunu meşgul eden birkaç konu başlığını paylaşayım niyetindeyim ama yine ilk yazımızda da paylaşmıştım belki de birileri rahatsız olacak… Yeni Milli Eğitim bakanımız , bakanlığın içinden gelen biri olarak bakanlığı bilen biriydi ve bürokrat atmalarından belli olacak ki işe hızlı girdi Eğitim öğretimde güzel şeyler yapacak gibi ve güzel şey yapmaya başladı. Fakat ne yazık ki ilimiz eğitim öğretime ne kadar hazır orası muamma ilimizde büyük bir depren oldu ve ilimizde okullarımızın bir çoğu depremde hasar gördü yardım severler tarafından bir kaç okul yapıldı ve eğitim öğretime hazır hale getirilmeye başlandı ve okul yönetimlerince hızlı bir çalışma içinde eğitim öğretime hazır hale getirilmeye çalışılıyor hatta Mustafa Kemal orta okulunu merakımdan ziyaret ettim okulun müdürü ile ayak üstü bir sohbette okulun güzel yapıldığını birkaç eksiğinin olduğunu fakat eğitim öğretime hazır olduğunu ; fakat huzurlu olmadıklarını çünkü il müdürlüğünün kendilerine yardımcı olmak yerine işlerin aksaması için sanki ellerinden geleni yaptıklarını dostane bir sohbette söyledi. Sıkıntıyı sorduğumda bir ilin bildiğini fakat il müdürünün buna sesiz kaldığını söyledi. Yine okullarımıza baktığımızda on dört kadar okulun bayramdan sonra yani temmuz sonu itibariyle deprem güçlendirmesine başlandı. Eğer hiç aksama olmazsa deprem güçlendirmesi için yüklenici firmaya yetmiş beş süre verilmiş, altı eylülde okulların açılacağını düşünürsek bu gün itibariyle okulların eğitim ve öğretime açılmasına 20 gün gibi zaman var ve eğitim öğretim bu okullarda yine felç planlama zamanlamanın yine ne kadar yanlış ve hatalı olduğu naçizane ortadadır. İl müdürümüz her ne kadar yeni yapılan ve depren güçlendirmesi yapılan okulları gezerek önlerinde resim çektirerek sosyal medyada üst amirlerini etiketleyerek yayınlasa da ortada bir reklamdan başka bir şey olmadığı aşikardır. Bu konuda ilimiz kıymetli avukatlarından Ahmet Ayık beyefendinin sosyal medyada yayınladığı serzenişine katlanıyorum ve buradan paylaşıyorum “1,5 YILDIR OKULLAR KAPALIYKEN HİÇ BİR ŞEY YAPMAYIP, okulların açılmasına sayılı günler kala Elazığ da 14 civarında okulu boşaltıp güçlendirme çalışması başlatan başta Milli eğitim bakanlığı İl Milli Eğitim Müdürlüğünü Elazığ Valiliğini, il özel idaresini, Şehrin sorunlarını takipte görevli Milletvekillerini ve Ak parti il teşkilatını bu BASİRETLİ TAKDİRE ŞAYAN DAVRANIŞLARI VE ÖNGÖRÜLERİ İÇİN yürekten kutluyorum “

Diline kalemine sağlık Sayın Ahmet AYIK

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sİzce Dolar daha fazla yükselir mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat