AYŞE ERKAN

İNSAN NEDİR?

İNSAN NEDİR?

A
a

İnsanlar üzerine günümüze kadar birçok araştırmalar yapılmıştır lakin yine de İnsan Nedir?  Sorusuna tam olarak cevap verilememiştir. İnsan yeryüzünde ki en baskın türlerden biri haline gelmiş çok karmaşık aynı zamanda basit canlılardır. Tarih boyunca düşünürler insan olgusu üzerinden tartışmıştır kimileri yüceltirken, kimileri aşağılamıştır fakat kimse ortasını bulamamıştır. Gelelim İslam ve batı felsefesi tarihi boyunca adından söz ettiren düşünürlerin “İnsan” hakkındaki varsayımlarına.  

Farabi’nin felsefesinde insan, âlemin en sonunda yer alan en mükemmel canlıdır ve kâinatın bir parçasıdır. Bölünmez, ayrılmaz bir bütündür kâinat ve insan. İnsanı bu şekilde tanımlamak yetersiz olacak ki ona göre psikolojik olarak insanın nefis, düşünme, hayal etme arzulama ve duyum özelliklerinden oluştuğunu aktarmıştır.   

İnsan kâinattan ayrılmaz bir bütün olduğunu belirtmiştik. Peki, İnsan Nedir? Sorusuna cevap bulmak için öncelikle kâinatımı anlamak ve kâinat üzerine düşünce ve anlayış sistemleri geliştirmek mi gerekir yoksa insan olgusu üzerine eğilip ve insan hakkında doğru soruları geliştirip o sorulara mantıklı cevapları ilişkili olduğu normlar ve nesneler üzerinde aramak daha mı doğru olur? İlk çağ felsefecileri insanı yok sayarak kâinat üzerinde birçok çalışmalar yapmış ve çok karmaşık olan bu organizmanın cevaplarını ararken büyük çıkmaza girmişlerdir. İnsanı anlamlandırmadan ilişkili olduğu norm ve nesneler nasıl kavranabilir ki? Ve tarihte bunun farkına varan ilk Sofistler olmuştur. Sokrates ise sofistlerin eksik kaldıkları konuya; tek bir insan üzerinden bütün insanlar genelleyemeyeceğini, her insanın yaratılış gereği farklı olduğunu ve her insana sorular sorulduğunda farklı cevapların çıkabileceğini söyler.  

Aristo ise insanın ruh, beden ve akıldan oluştuğunu bunların üçünü bir arada değerlendirmezsek, insanın hayvandan farkının olmayacağını söyler. İnsanın aklını kullanarak kendi mutluluğunu inşa etmesi gerektiğini savunarak, insanın mutluluk üzerine kurulu bir varlık olduğunu söyler. 

Sonuç olarak insan sahip olduğu özellikleri ve en önemlisi sahip olduğu akıl; düşünme yetisi ile diğer varlıkların en yücesidir. Öyle ki insanların sahip oldukları bu yüce güç olan düşünme yetisiyle onların kendilerine, kendilerinden bile daha yüksek şeyleri düşünme olanağı sağlar. Bir tek insan kendi varlığını aşarak daha yüksek varlıklara ulaşma yetisine sahiptir. Mutluluğa erişmenin güzel yaşamın tek sırrı insanın aklını ne yönde kullandığı gerçeğidir. Bunlara erişmek için ise bilmek gerekir. Farabi’nin aktardığı gibi “İnsan ilmi aramakla mükelleftir. İlmi bulmak, öğrenmek ve onu anlatmak zorundadır.”Bu sözden bile yola çıkarak insan olmanın temeli aklı kullanmaktır. Doğru bilgileri arayıp bulmak, öğrenmek ve bunu anlatmaktır. İnsan anacak bu şekilde mutlu ve kaliteli bir yaşam sürebilir. 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sİzce Dolar daha fazla yükselir mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat