EBRU KAYA

İKTİDAR SAVAŞLARI

İKTİDAR SAVAŞLARI

A
a
2020 yılına girdiğimizden beri felaketlerin ardı arkası kesilmedi. Önce Elazığ’ı yerle bir eden herkesi yerinden yurdundan eden 6.8’lik deprem ardından, tüm dünyayı durma noktasına getiren nerdeyse dünyanın süper gücü olarak tanınan ABD’yi bile yutan korona virüs daha korona şoku atlatılmadan Giresun’u yutan sel felaketi… Böyle yazınca bir film senaryosunu aratmayan bir yıl ve daha bu felaket yılının bitmesine 3 ay var.  Bakalım bu 3 ay içinde başımıza daha neler gelecek. Böyle yazınca şimdi diyeceksiniz ya başımıza hiç mi iyi bir olay gelmedi? Geldi gelmez mi Karadeniz’de doğalgaz bulundu. Gerçi bu da ne kadar iyi tartışılır neden mi? Çünkü zaten tüm dünya birleşmiş üstümüze geliyor. Bu haberi duyan sevgili Yunanistan durur mu hemen dostlarından bizim için füze ve bomba almaya başladı. Resmen bize gözdağı verir gibi ya o doğalgazdan bize de para verirsiniz ya da bir gece ansızın geliriz. Peki bu kadar korkunç olaylar olurken sevgili bizi yöneten kişiler ve muhalefet ne yapıyor. Koltuk savaşı veriyor. Yok o koltuk benim hakkım yok benim hakkım ama unuttukları şey o koltuk savaşı verilirken altlarındaki koltuktan da olacakları. Herkes Kemal Sunal’ın “Koltuk Belası” filmini izlemiştir korkarım bizim sonumuzda o koltuk sevdası gibi bitecek.  Başımızda milyon tane felaket varken bizim başımızdakiler bizi yönetenler ve muhalefet bir iktidar ve güç savaşına girmiş durumda. Gücü herkes sever herkes ister ama fazla hırsın sonu felaket olur.  İktidar savaşları ve koltuk sevdası yüzünden kimse etrafında olup biteni görmeyecek duruma geldi. Herkesin gözü kör olmuş durumda. Sanki bizim düşmanlarımız kendi içimizdeymiş gibi kendi kendileri ile savaş halindeler. Unuttukları şey ise düşmanın dışarda olması. Bizim baştakiler ve muhalefetler koltuk savaşı verip bir birleri ile çocuklar gibi sandalye kapmaca oynarken diğer ülkeler koltuğu değil ülkeyi almak için savaş vermeye başladılar bile. Eğer bizi yöneten kişiler büyümez hala 5 yaşındaki çocuklar gibi koltuk kapmaca oynamaya devam ederlerse bırakın koltuğu mindere bile hasret kalacakla gibi duruyor. Çünkü oturacak koltuk kalmayacak…
Eğer kavga edip koltuk kapmaca oyununa devam ederlerse sonları facia olacak onlarla birlikte tabii Türkiye’nin de. Artık birlik olup dünya ile savaşmaları şart aksi halde o sevdalısı oldukları koltuğa ya ciğerci kedisi gibi uzaktan bakacaklar yada Kemal Sunal’ın “Koltuk Belası” filmindeki gibi kafayı yiyip koltuğu yakacaklar…
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sİzce Dolar daha fazla yükselir mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat