AYLİN SOLMAZ

GENÇ İŞSİZLER ORDUSU ATANAMAYAN ÖĞRETMENLER

GENÇ İŞSİZLER ORDUSU ATANAMAYAN ÖĞRETMENLER

A
a
  • Türkiye'nin Eğitim alanında En önemli sorunlarından birisi olan  Atanamayan öğretmen sayısı her yıl katlanarak artıyor Millî Eğitim Bakanlığı'nın verilerine göre 376 bin 709 Eğitim-Sen'in verilerine göre ise Formasyon alanlar ile birlikte Türkiye'de 460 bin öğretmen atama bekliyor, ve bu atama bekleyenlerin sayısı 2023'de 1 milyona ulaşacağı söyleniliyor.    2015. yılında 52 bin  öğretmenin ataması yapılırken, 2018-2019 yılarında Öğretmen atama Sayısı 20 bine geriledi.  Kadrolu  Öğretmen ataması hızla azalırken, bazı atanamayan  Öğretmenler çareyi Ücretli Öğretmenlik yapmakta  buluyorlar, Ücretli Öğretmenlik İse atanmadan öğretmen  olabilmenin diğer adıdır. Mevsimlik işçi gibi çalışan ücretli öğretmenler ataması yapılan bir öğretmene göre neredeyse maaş olarak 1/3 oranında maaş alıyor Bazıları ise ataması olmadığı için çok sevdiği Öğretmenlik hayalinden vazgeçiyor yönelmek günübirlik işlerde çalışıyorlar.  
 Bir  kısmı  ise  atanamadığı    için    bunalıma   girip   intihar  ediyor.  Türkiye'de 2017 yılından itibaren atanamadığı için intihar eden öğretmen sayısı maalesef 42 olduğu belirtiliyor.
Bunlardan birisi de 2014  yılında Sosyal  Bilgiler öğretmenliğinden  mezun olan 17  Nisan  2018    Tarihinde   iş   arıyorum  diye  evden  çıkıp  intihar   eden  Merve  Çavdar.

ATANAMAYAN ÖĞRETMENLERİN SORUNU NASIL ÇÖZÜLÜR(?)
İhtiyaca göre atama yapılıp yığılma önlenmeli. Emekliliği gelenler için emeklilik teşvik edilmeli özellikle günümüzün eğitim sistemine, teknolojiye uyum sağlamakta zorlanan 55 yaş üstü öğretmenlerin emekliliğe teşvik edilmesi yerlerine genç öğretmenlerin atanması atama bekleyen öğretmen sayısının azalması yönünde büyük katkısı olur. 
Öğretmenlik bölümlerinin kontenjanları azaltılmalı 2019 yılında kontenjan azaltılmaya başlandı fakat yeterli değil. Atama taban puanlarının düşmesi gerekiyor.
 
İstihdam edilemeyen bölümler kapatılmalı.

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sİzce Dolar daha fazla yükselir mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat
bakishaber