EBRU TAŞKIN

EĞİTİME VERİLEN ÖNEM!

EĞİTİME VERİLEN ÖNEM!

A
a
Okulların açılması için gereken tedbirlerin alınmadığı görülmektedir. Neden AVM’ler ve turistlik gibi birçok alanda serbest oldu. Ama okullar için gereken tedbirleri alınmadığını görüyoruz ki bu sebepten okulların uzaktan eğitim verilmesi kararını veriyorlar. Daha sonra birinci sınıflar için okulları açılacağını söylüyorlar ama herhangi bir sağlık sorunu olunca yani çocuklar COVİD-19 yakalanınca ailelerin izin alınarak, okulları bu şekilde açılmasını karar verildi. Tedbir alınmadan açılan okullar var.  Pek ki bu çocukların ailelerin izin vermese, ne olacak diye düşünen oldu mu?  Kısa ve net bir nesil eğitimsiz bir şekilde yetişeceğinin bir göstergesidir. Eğitime verilen önem var mı?
Okuma ve yazma temel eğitim becerililerinden yoksun bir neslin yetişmesine neden olacak. Uzaktan eğitimlerin faydalı olduğunu düşünmüyorum. Ve gereken tedbirlerin alınarak okulların açılması taraftarıyım. Aileler çocuklarının sağlığını düşünerek okulla göndermeyeceklerini yetkiler çok iyi bildiklerin için ailelerin imzaladığı kağıdı alarak okullara gelen öğrenciler olacak. Bu öğrenciler temel bilgileri alacaklar ama okula gelmeyen çocuklara ne olacak düşünen var mı? Eğitim küçük yaşta verilir, eğitim almayan çocuklar her konu da geri kalacak. 12’inci sınıflar ve 8’inci sınıflar sınavlara girecekler, peki bunlar görmediği derslerin açıklarını nasıl kapatacaklar. Birçok öğrenci üniversite sınavlarına girerken, sayısal sorularını çözemediler… ne olacak…
Uzaktan eğitim veren devlet okullarında okuyan öğrenciler, birçok konuda zorlandıkları görülmüştür. Ülkemize kıyasla dış ülkelerde eğitime daha çok önem verdikleri görülmektedir. İlk önce eğitim ile işe başlayan Avrupa ülkeleri ve birçok ülke tamamı okulları açtı. Ne olursa olsun eğitimin değerini bilinmesi gerekiyor. Okulların kapalı olduğu bu süreçte gereken önlemlerin alınması gerekiyordu. Ayın 6’sında KPSS sınavına giren bir çok öğrenci koranaya yakalandığına dahil bilgiler alındı. Sınava giren tanıdıklar, maskelerin kapalı bir kutu yerine açık bir şekilde masanın üzerine bırakıldığını söylediler. Bir an önce tedbirlerin alınıp, okulların açılması gerekiyor. Maalesef bu konuda geride kaldık ki uzaktan eğitimlerin devam edildiği de bir kanıt… Oturduğunuz yerin hakkını veriniz… Tedbir alın ve okulları açın. Yoksa bir neslin eğitimde geri kalmasına neden olacaksınız…
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat