SERRA TAYLAN

EBA’DA ERİŞİM SORUNU..?

EBA’DA ERİŞİM SORUNU..?

A
a
Milli eğitim bakanı Ziya Selçuğ’un; “Yapay zekâ temelli bir eğitim içeriği olması bakımından öğrencinin ilgi ve seviyesini ölçen, öğrencinin çalışma hızına göre bölümlerini değiştiren bir zekâ; veya bir öğrencinin bilemediği sorunun hangi konudan kaynaklandığını bulan, ekrana tekrar etmesi gereken konuyu ekrana getiren bir sistem. 1 milyon öğrenci varsa bir milyon ayrı sınav yapabilen bir sistem” dedi. ”Yaklaşık 1 buçuk milyon çocuğun EBA’da erişim sorunu var. Bu çocuklarımıza 17 kitaptan oluşan bir set veriyoruz.” söyledi.
Yapılan açıklamalara göre; bir bucuk milyon Eba’da erişim sorunu var. Neden sorunu gidermek için gereken yapılmıyor. Neler yapılması gerektiğini dile getirse, hiçbir çözümün uygulanamadığını veya uygulamadan zorlanıldığını söylenebilir. Erişim yapamayan öğrenciler için bir çözüm önerileri üretilmesi gerekiyor. Çözüm önerisi 17 kitaptan oluşan bir set. Bu setler ne kadar verimli olacak … görmediği konuları o setler de nasıl çalışacaklar! Video anlatımlı dvd mi olacak…. Bilgisayarı olmayan öğrenci dvd videoları nasıl izleyecek  bilen var mı? Pandemi sürecinden dolayı bir çok öğrencinin, evinde ne televizyon, bilgisayar ve internetin olmadığını ve bu sebepten öğrenciler derslerin de geri kaldığını dile getirebiliriz. Öğrencilere bile adaletli bir şekilde eğitim verilmediğini de göstergesidir.
Bu hafta Eba’da yoğunluk nedeniyle çöktüğünü söyleniyor.Daha sonra siber saldırı yaşadıklarını … Eba’ya kim neden saldırı yapsın ki..? Eba’nın çökmesi sizler için sevindirici olabilir ama öğrenciler bir hafta ders açıklarının oluşmasına sebep oldu. Bu öğrenciler birkaç ay sonra sınavlara girecekler, bilmedikleri derslerin konusunda sınav olacaklar ne açı ya…. Bu süreçten en çok zarar uğrayan öğrenciler oldu. yarım dönemleri boşa gitti… yazık değil mi bu öğrencilere, sistemin yoğunluktan çökmesi bizler için üzüntü kaynağı… en mantıklı karar, okulların en kısa sürede yüz yüze eğitime geçiş yapılması. Uzaktan eğitim yapılması öğrencilerin mağdur olmasına neden oldu.
Sistem tekrar çöke bilirmiş! Yani tedbirli olun sistemin çökmesi demek siz değerli öğrenciler ve öğretmenlerin tekrar erişim sıkıntısı yaşanabilir… bir bucuk milyon öğrenci sisteme giriş yapılmadığı orta da peki ne den gereken yapılmıyor? Neden okullar kontrolü bir şekilde açılmıyor?
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat