EMRAH ULAŞ

ARTIK KÖYLERDE YAŞAMAK YASAK

ARTIK KÖYLERDE YAŞAMAK YASAK

A
a

Son yıllarda köylere teşvik amaçlı yapılan tarımsal ve hayvansal destekler artsada bu desteklerden köylüler değil çiflikler fayda sağlamaktadır.
 
Köyde yaşamak için verilen teşvikler var fakat köylüler bu destekleri almak istemiyor çünkü artık hayatlarına TOKİ girdi.
 
Son yıllarda yaşanan doğal afetlerden dolayı evleri yıkılın vatandaşlara, TOKİ tarafından evler yapılıp teslim edilmektedir. TOKİ köylerde ulaşımın zor olduğu yerlerde maliyet fazla olacağı için evleri şehir merkezlerine yapıp köyleri şehirlere taşımaktadır .
 
Doğal afetlerden zarar gören köylüler hayvanlarını ve tarımsal arazilerini terkedip, şehirlerdeki TOKİ konutlarında yaşamlarını muzdarip bir şekilde sürdürmek zorunda kalmaktadır.
 
Gelen yüksek faturalarda şehirde yaşamak zorunda olan köylünün omuzlarına ağır bir ekonomik yük olarak binmektedir. Geçim kaynağı hayvancılık ve tarım olan köylüler, Doğal Afetlerden dolayı barınma sıkıntısı çektiği için şehir hayatlarına ayak uydurmakta zorluk çekmektedir.
 
Geçmiş yıllarda doğal afetlerde etkilenen kişilere, devlet tarafından  geri ödemeli nakit para verilerek,  kendi konutlarını kendi inşa etme hakı veriliyordu. Kişiler artık bu haktan yoksun bırakılıp, TOKİ tarafından yapılan konutlara mahkum kaldı. TOKİ ise köylere ulaşımın zor olduğunu gerekçe göstererek toplu konutları şehirlere yapmaktadır.
 
Köyler tarım ve hayvancılık yerleri değil, maddi durumları iyi olup köylerde yazlık evler yapan tatilcilerin kafa dinleyebileceği yerler oldu.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sİzce Dolar daha fazla yükselir mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat