AYLİN SOLMAZ

29 EKİM!

29 EKİM!

A
a
Cumhuriyetimizin 98. yılını kutluyoruz! Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Onuncu yıl Nutkun’ da ifade ettiği gibi En Büyük Bayram! Cumhuriyetimizin ilanı Türk milletinin Ulu önderimizin önderliğinde küllerinden yeniden doğuşunun hikayesidir. Şanlı Tarihimize baktığımızda çok zor şartlarda kazanılmış bir Cumhuriyet Osmanlı Devleti’nin 1. Dünya Savaşında yenilgiye uğramasıyla işgalcilerin Anadolu’yu işgal etmesi ve Halkın Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde verdiği milli mücadele, Her millete nasip olmayan bir mücadele. Cumhuriyet Türk gençlerine verilmiş en büyük miras. Peki biz bu mirasın kıymetini yeterince biliyor muyuz?   Dün akşam yine bir kadın cinayetiyle sarsıldık Şebnem Keskin erkek arkadaşı tarafından boğazından kesilerek öldürüldü.  Gencecik bir kadın bir kurban daha. Elimizden sadece sosyal medya hesaplarımızdan “Artık Yeter” diye paylaşımlar yapmak  veya isyan etmek geliyor. Fakat kadın cinayetlerini  engelleyemiyoruz ve en acısı bir gün bizim başımıza gelebilecek olma ihtimali. Hayatı başlatan biz kadınlar ama öldürülen her türlü fiziksel veya psikolojik şiddette uğrayan yine biz kadınlar. Kadınların yok sayıldığı bir toplumdan ne beklenebilir kiyadaşöyle sorayım o toplum ilerleyebilir mi? Tabi ki Hayır Ulu önderimizin çok sevdiğim bir sözü var “Kadınların geri bırakıldığı bir toplum geri kalmaya mahkumdur.”  Kadın toplumun temel taşıdır.  Kadın olmadan bir toplum ilerleyemez  değersizleşir Gaziantep’te yemek yemediği için babası tarafından öldürülen 1,5 yaşındaki Elif  daha adını saymadığımız binlerce çocuk hayattan koparılıyor.  Çocukları parklara, evlere,okullara sığdıramayan bir toplum haline geldik. Bunun suçlusu kim? Hükümet bu cinayetleri  ne kadar önemsiyor?  Yeterince yok sayıldığı yetmez mi? Gelecekten en büyük beklentim Kadınların, çocukların, hayvanların katledilmediği bir cumhuriyet kutlamak    
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sİzce Dolar daha fazla yükselir mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat
bakishaber