AYLİN SOLMAZ

10 KASIM

10 KASIM

A
a

Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Ölümünün 83. yıl dönümünde Saygıyla Anıyoruz. 10 Kasım Türk Milleti için Atamızın yokluğunun tarif edilemez günüdür. Mustafa kemal Atatürk Vatanını Milletini canından çok seven fedakarlık yapmaktan çekinmeden Dünyanın gördüğü görebileceği en büyük liderlerinden birisidir. Atamızı Vatan sevgisi ,  Millet sevgisi,Bayrak sevgisi ve Türk Milleti için gösterdiği üstün gayretlerinden dolayı önünde saygıyla eğiliyoruz.  ATATÜRK  eğitime ,  kadına, çocuğa , doğaya,sanata, verdiği değer ile  kararlılığı ile  ileri görüşlülüğü ile cesaretiyle inandığı değerlerden asla vazgeçmemesiyle Türk milletinin gönlünde taht kurmuştur Tüm dünyanın hayran kaldığı bir liderdir. Yurdumuzun her bir köşesinde eserleri yaşatılmaya devam etmektedir, ona olan saygımız Türk Milleti olarak asla bitmedi bitmeyecek ilelebet sürecektir. Biz Türk gençleri olarak Ulu önderimize  olan sevgimiz  minnettarlığımız   ve özlemimiz asla bitmeyecek ne zaman kendimi kötü hissetsem Çocukken okumaktan büyük gurur duyduğum ve bana güç veren Reşit Galip’in  yazdığı andımız gelir aklıma ‘’ Ey Büyük Atatürk ! Açtığın yolda gösterdiğin hedefe durmadan yürüyeceğime ant içerim’’ Atam gösterdiğin yol biz gençlere her zaman ışık oldu ve her zaman umut vermeye devam edecek İnanıyorum ki Bizden sonraki nesillerde senin ışık tutan yolunda kararlılıkla ve dirayetle yürümeye devam edecektir. Atam seni anmaktan Kalbimizde yaşatmaktan asla vazgeçmeyeceğiz Hasretin hiç bitmeyecek Saygı Sevgi ve Minnetle Anıyoruz.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sİzce Dolar daha fazla yükselir mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat