YÜCEL YILMAZ

"Kararsızlar"

A
a
İnternete girip de arama motoruna, “karar” nedir diye yazacak olursak, karşımıza ilk olarak çıkacak tanımı, aynen şöyle “bir iş ya da sorun konusunda düşünülerek verilen kesin yargı”…  Düşünülerek? İşte yargı… İlle de mahkemede olacak değil ya! Karar vermekte pekâlâ bir “yargı… Hem de insanın kendi başına, vicdanının terazisine koyarak sonuca varması…

Şimdi bu kavramı cümle içinde kullanıyorum, “kararsızlar”… Evet cümle bu kadar “kararsızlar”… Yani bilgileri, verileri, olayları, durumları değerlendirmekten aciz olanlar… Sürçi lisan ettiysem affola. O zaman bu “kararsızlar”  da nedir? Ya da nasıl olur? Cevabı basit değil mi, düşünme zahmetine girmeyenler… Bir ülkenin geleceğine dair bile olsa, düşüncelerini, yargıya dönüştüremeyenler… Başka(ları)nın düşüncelerini hiçbir analizden süzgeçten geçirmeden olumlu ya da olumsuz kabul edenler… Her türlü demagojik yaklaşıma duyarlılık gösterenler…

Doğrusu ile eğrisi ile bir referandum süreci geçirdik…  Ama birçok siyasetçi veya konunun uzmanları, yazarlar çizerler bir konunun altını çok fazlası ile çizdiler. Referandumun sonucunu “kararsızlar” ın belirleyeceğini söylediler… Bu kararsızlar kimdir? Kaç kişidir? Bu kararsızlar karar değil de sadece oy verirlerse ne olur? Belli değil? Belli olan tek şey kararsız oldukları!... Kusura bakmayın ama eğer “kararsızlar bu referandumun sonucuna doğrudan ve önemli bir oranda etki etti ise”; yukarıdaki iki paragrafa tekrar bakmakta çok fayda olacak…

Durum böyle ise hiç kimse referandumun sağlıklı olduğunu söyleyemez! Kimse de sandıktan çıkan sonuca saygı duyulmasını beklemesin.
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

ELAZIĞ BELEDİYE BAŞKANI KİM OLMALI

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat
Reklam