MADEN ŞEHİT CENGİZ ERDUR DEVLET HASTANESİ’NDE BİR İLK.. DİŞ PROTEZ LABORATUVARI AÇILDI

Okunma: 67
GÜNCEL 24 Haziran 2022 13:36
Videoyu Aç MADEN ŞEHİT CENGİZ ERDUR DEVLET HASTANESİ’NDE BİR İLK.. DİŞ PROTEZ LABORATUVARI AÇILDI
A
a

MADEN ŞEHİT CENGİZ ERDUR DEVLET HASTANESİ’NDE BİR İLK.. DİŞ PROTEZ LABORATUVARI AÇILDI

İl Sağlık Müdürlüğümüze bağlı Maden Şehit Cengiz Erdur İlçe Devlet Hastanesi’nde düzenlenen Diş Protez Laboratuvarı düzenlene bir törenle hizmete sunuldu.
İl Sağlık Müdürlüğümüze bağlı ilçe devlet hastanelerimizde bir ilk olarak hizmete açılan Diş Protez Laboratuvarı’nın açılış törenine İl Sağlık Müdürümüz Prof. Dr. Cahit POLAT, Hizmet Başkanlarımız ve hastane yönetimi katıldı.
Açılış töreni sırasında bir konuşma yapan İl Sağlık Müdürümüz Prof. Dr. POLAT “ Maden Şehit Cengiz Erdur Devlet Hastanemiz kış aylarında yaklaşık 10 bin nüfusa hizmet vermektedir. Yaz aylarında ise bu sayı 25 bini geçmektedir. İlçemizin Elazığ il merkezine uzaklığı hepimizin malumudur. Amacımız bu yöredeki hastalarımızı mağdur etmeden imkanlarımız dahilinde yerinde sağlık hizmet sunmaktır. Bu gün burada hizmete açmış olduğumuz Diş Protez Laboratuvarımızı da bu amaçlar doğrultusunda düzenlenerek halkımızın hizmetine sunulmuştur. Maden ilçemize yakınlıkları itibariyle Alacakaya ve Ergani’de yaşayan hastalarımızda diş protez tedavilerini burada rahatlıkla yapabileceklerdir. Diş protez, kanal tedavi ve çeşitli dolgu hizmetlerinin verileceği Diş Protez Laboratuvarımız ilçe hastanelerimiz arasında bir ilk olma özelliğini taşımaktadır. Bunu da özellikle vurgulamak istiyorum. Hizmet çeşitliliği yönünden de ilçe hastanemize önemli katkılar sunan Laboratuvarımızın hizmete sunulmasında emeği geçen hastane Başhekimi Uzm. Dr. Hüseyin DURU başta olmak üzere tüm çalışanlarımıza teşekkür ederim.  Bölge halkı ve hastalarımıza hayırlı ve uğurlu olsun” dedi. 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sİzce Dolar daha fazla yükselir mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat