KURBANLIK FİYATLARI EL YAKIYOR!

Okunma: 64
GÜNCEL 24 Haziran 2022 12:13
Videoyu Aç KURBANLIK FİYATLARI EL YAKIYOR!
A
a

KURBANLIK FİYATLARI EL YAKIYOR!

Kurban Bayramı’nın yaklaşması ile birlikte kurbanlık fiyatları da yoğun bir şekilde araştırılıyor. 9 Temmuz 2022 tarihinde başlayacak olan bayram telaşının yanı sıra kurbanlık fiyatlarının da son dönemde özellikle artış gösteriyor olması, vatandaşın endişelenmesine neden oldu. Peki, 2022 kurbanlık fiyatları ne kadar? İşte Kurban Bayramı için küçükbaş ve büyükbaş kurbanlık fiyatları ve tüm detaylar...
Tüm İslam alemi tarafından merakla beklenen ve çeşitli ibadetlerle kutlanacak olan Kurban Bayramı’na çok az kaldı. İlk günü 9 Temmuz gerçekleşecek olan Kurban Bayramı’nda kurban kesmek isteyen vatandaşlar, kurbanlık fiyatlarını yakından takip ediyor. Güncel piyasalara göre günden güne farklılık gösteren kurbanlık fiyatları ise el yakacak cinsten.

KURBANLIK FİYATLARI NE KADAR OLDU?

Hicri Takvime göre Zilhicce ayının 10. Gününden itibaren dört gün süren ve kutlanan Kurban Bayramı’na çok az kaldı. Bu yıl Temmuz ayında kutlanacak olan Kurban Bayramı için kurbanlıklar ise şimdiden satın alınmaya başladı. Fakat kurbanlık fiyatlarında meydana gelen artışlar, vatandaşın elini yaktı. Peki kurbanlık fiyatları ne kadar oldu?
Her bayram olduğu gibi bu bayram da vatandaşların en büyük sorunu kurbanlık fiyatlarındaki pahalılık… Fakat bu yıl kurbanlık fiyatları aldı başını gitti. Bu nedenle vatandaş, kurbanlı alırken bir kere daha düşünüyor. Sene başından itibaren samana ve kırmızı ete gelen zamları, kurbanlıkları da etkiledi. Bu yıl ortalama büyükbaş hayvanın fiyatı 50 bin ila 60 bin arasında değişiklik gösteriyor. Bu da vatandaşın kurbanlık alırken çekimser yaklaşmasına neden oluyor. Yapılan pazarlıklar dahi fiyatlarda çok fazla düşüş sağlamazken, kurbanlık fiyatı 40 bini zor görüyor. 4 kişinin ortaklaşa girdiği bir kurbanlıkta kişi başına en az 10 bin lira düşüyor.
Besicilerden aldığımız bilgilere göre Enflasyonun ve maliyetlerin kurbanlık fiyatlarında artışa neden olduğuna dikkat çeken besiciler geçtiğimiz yıl Samsun’da büyükbaş canlı hayvanın kilosunun 35 TL’de satışa sunulduğunu fakat bu yıl 60 TL olduğunu belirtiyor. Küçükbaş kurbanlık ise geçen yıl 800-1500 TL arasında değişiyordu. Bu sene küçükbaş kurbanlık fiyatı ise 2,5 ile 4 bin TL arasında değişiyor. Geçen yıl ortalama bir büyükbaş kurbanlığın fiyatı 15 bin TL'ye alabiliyordu. Bu sene ise ortalama büyükbaş kurbanlık fiyatları 20-25 bin TL arasında değişiyor. Canlı 600 kiloluk bir tosunun fiyatı ise 40 bin TL'yi buluyor.” İfadelerini kullanıyorlar.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sİzce Dolar daha fazla yükselir mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat