KORONAVİRÜS AŞILARI ELAZIĞ’A ULAŞTI

Okunma: 30
GÜNCEL 14 Ocak 2021 13:54
Videoyu Aç KORONAVİRÜS AŞILARI ELAZIĞ’A ULAŞTI
A
a

KORONAVİRÜS AŞILARI ELAZIĞ’A ULAŞTI

Fethi Sekin Şehir Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Erol Keleş, Çin’den gelen koronavirüs aşılarının Elazığ’a geldiğini ve aşılama işlemine Perşembe günü başlanılacağını açıkladı.
Başhekim Erol Keleş, Aşılar şehrimize ulaştı. Şu anda biz hazırlıklarımızı tamamladık dedi.
Kanal Fırat Televizyonu’nda yayınlanan ve Furkan Dilaver’in hazırlayıp sunduğu “Son Baskı” programının canlı yayın konuğu Fethi Sekin Şehir Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Erol Keleş oldu. Başhekim Erol Keleş, Çin’den gelen ve ilk olarak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yaptırmış olduğu koronavirüs aşılarının Elazığ’a ulaştığını Kanal Fırat Televizyonu’na özel olarak açıkladı.
KELEŞ: AŞILAR ELAZIĞ’A ULAŞTI
Fethi Sekin Şehir Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Erol Keleş yapmış olduğu açıklamada, Şu anda aşılar ülkemize geldi ve ülkemizde gerekli değerlendirmeler yapıldıktan sonra artık dağıtım aşamasına geldi ve bugün itibariyle hepimizin de ekranlarda izlediği gibi Sağlık Bakanımız aşı oldu. Şu anda da bizim ilimizde de aşılama için çalışmanın startı verildi. Aslında bu start yeni verilmemişti. Birkaç gün daha doğrusu 1 hafta 10 günlük bir hazırlık dönemi vardı. Şu anda aşılar şehrimize geldi ve aşılama işlemine Sağlık Bakanımızın direktifleri doğrultusunda yarın Elazığ’da öncelikle sağlık çalışanlarımızdan aşılama işlemine başlayacağız. Aşılar şehrimize ulaştı. Şu anda biz hazırlıklarımızı tamamladık. Sağlık Bakanlığı’mızın hastanelerde covid-19 uygulamaları ile ilgili bir yazısı oldu. Bizde bu yazıya istinaden biz Fethi Sekin Şehir Hastanesi olarak hazırlıklarımızı şu saat itibariyle tamamlamış durumdayız ifadelerini kullandı.
KELEŞ: FETHİ SEKİN ŞEHİR HASTANESİ’NDE İLK AŞIYI BEN OLACAĞIM
Aşının hangi kurumlarda yapılacağı ile ilgili açıklama yapan Prof. Dr. Keleş, “Tüm aile hekimliklerinde kamu hastanelerinde, özel hastanelerde ve üniversite hastanemizde bu hizmet verilecek. Bu yükü şehir hastanemiz daha fazla kaldıracak çünkü gerçekten şehir hastanelerinin farkı da burada ortaya çıkıyor. Bizim hastane için; şehir hastanemiz için örnek olması açısından da ilk aşıyı ben olacağım” şeklinde konuştu.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat