HER YIL 1,5 MİLYAR DOLAR ÇÖPE GİDİYOR

Okunma: 221
GÜNCEL 9 Şubat 2020 11:14
Videoyu Aç HER YIL 1,5 MİLYAR DOLAR ÇÖPE GİDİYOR
A
a

HER YIL 1,5 MİLYAR DOLAR ÇÖPE GİDİYOR

Günde 120 milyon adet ekmek üretildiğini ve yüzde 10'unun israf edildiğini söyleyen Türkiye Ekmek Üreticileri Federasyonu Genel Başkanı Murat Kavuncu, "Her yıl bu israftan dolayı 1,5 milyar dolar çöpe gidiyor" dedi.
Türkiye'de ekmek israfı nedeniyle her yıl 1,5 milyar dolar çöpe gidiyor
Türkiye Ekmek Üreticileri Federasyonu Genel Başkanı Murat Kavuncu, ekmek israfı ve merdiven altı üretim yapan ekmek fırınlarına yönelik açıklamalar yaptı. Günde 120 milyon adet ekmek üretildiğini belirten Kavuncu, "Yüzde 10'u yani 12 milyonu israf ediliyor. Her yıl bu israftan dolayı 1,5 milyar dolar çöpe gidiyor. Bu parayla 250 tane devlet hastanesi, 500 tane orta ve ilköğretim okulu, 500 kilometre 5 şeritli otoyol yapılabilir. 160 ile 500 bin kişinin 5, 8 aylık ve 1 yıllık sosyal güvenlik primleri yatırılabilir" diye konuştu.
Türkiye'de ekmek israfı nedeniyle her yıl 1,5 milyar dolar çöpe gidiyor
"6 BİNİN ÜZERİNDE RUHSATSIZ FIRIN VAR"
İstanbul başta olmak üzere Ankara, İzmir, Bursa ve diğer büyükşehirlerde 6 binin üzerinde ruhsatsız çalışan fırın olduğunu aktaran Murat Kavuncu, "2016 yılında çıkarılan iş yeri açma ruhsatı yönetmeliğinin değiştirilmesi gerekiyor. Merdiven altı çalışan bu fırınların denetimlerinin artırılması lazım" şeklinde konuştu.
"3 EKMEK TÜKETİYORSANIZ 5 EKMEK ALMAYIN"
İnsanlara tüketeceği kadar ekmek alması önerisinde bulunan Kavuncu, "3 ekmek tüketirken 5 ekmek almak yanlış. Sonra ekmek bayatladı diye tüketmiyorsun, çöpe atıyorsun. Yemek şirketleri, sivil toplum kuruluşlarıyla ekmek israfına yönelik daha etkili kampanyalar hayata geçirmeliyiz" dedi.
FIRINLARA YAZILIM GELİYOR
Ekmek fırınlarına yönelik yeni bir milli yazılım üzerinde çalıştıklarını duyuran Kavuncu şunları söyledi: "Ticaret Bakanlığı, e-faturayı zorunlu tuttuktan sonra Türkiye'de ne kadar ekmek üreten fırın varsa 1 yıl içinde bu yazılıma geçecek. Seminerler düzenleyerek yeni sistemi fırıncılara anlatıyoruz. Böylece üretilen ekmeğin miktarını, kurum ve kuruluşlarda ne kadarının tüketildiğini göreceğiz. Yazılımla ekmek israfını azaltmayı ve kayıt dışı fırınların önüne geçmeyi hedefliyoruz"
Türkiye'de ekmek israfı nedeniyle her yıl 1,5 milyar dolar çöpe gidiyor
"MERVİDEN ALTI ÜRETİLEN EKMEKLER HİJYENİK DEĞİL"
Suriyelilerin Türkiye genelinde 2 binin üzerinde fırın açtığını aktaran Kavuncu, "Gaziantep, Kahramanmaraş, Adana, Mersin, Konya, İstanbul, Ankara, Bursa ve İzmir'de bu fırınlar faaliyet gösteriyor. Bütün fırınlar ruhsatsız, oturum izinleri var diye organize sanayi bölgelerinde şirket kurmuşlar, Suriye ekmeği üretiyorlar. Bu ekmeğin ilgili hiçbir devlet kurumunda yasal altyapısı yok. Bir firma hariç, bu fırınlarda üretilen ekmekler hijyenik değil, içler acısı durumdalar" şeklinde konuştu.
KALAN EKMEĞİ NASIL DEĞERLENDİREBİLİRİZ?
Rumeli Üniversitesi'nden Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Oğuz Özyaral ise "Günlük ne kadar ekmek tükettiğimizin hesabını yapmalıyız. Neden ekmeği israf ediyoruz? Bu çok gereksiz, olmaması lazım" dedi ve ekledi: "Kalan ekmek derhal fırına konulup kurutulmalıdır. İstenirse blenderdan geçirilip toz haline getirebiliriz. Toz halindeki ekmeği galeta unu formunda yemeklere katarak kullanabiliriz. Kalan ekmeklerden peximet veya yumurtalı ekmek yapabiliriz. Ekmeği ihtiyacınız kadar alın, fazla aldıysanız dondurun, çıkardığınız zaman taze olacaktır"
"ÜLKE EKONOMİSİNİ ÇÖPE ATIYORUZ"
Ekmek israfıyla ilgili Prof. Dr. Oğuz Özyaral şunları söyledi: "Ekmeği aldığımızda yiyeceğimizi dilimleyip buzdolabına fazlasını ise dondurucuya koymalıyız. Böylece bayatlayıp, içinde mikroorganizma oluşmasını önlemiş oluruz. Tam ve doygun ekmek tüketmeliyiz. Ne kadar yumuşak ekmek alırsanız tüketimi o kadar zor olur. Ucuz ekmeğe kaçmayın, yapısal kalite farkı çok şeyi değiştiriyor. Bir öğünde yemeniz gereken bir dilim doygun buğday ekmeğidir. İhtiyacınız olan karbonhidratı alırsınız. Kişi başına bir ekmek alıyoruz ve yenilmiyor. Yenilmeyen ekmekleri de ne acıdır ki çöp kutularında görüyoruz. Aslında ülke ekonomisini çöpe atıyoruz. Sadece cebinizdeki 1 lirayı çöpe atmıyorsunuz, birleştiğinde rakamlar inanılmaz boyutlara ulaşıyor.
"MERDİVEN ALTI EKMEK FIRINLARINI İHBAR EDİN"
Ekmekleri ıslatıp, hayvanlara da verebilirsiniz, çöpe atmak ne demek. Ekmek paylaşılmalıdır. Dünyanın içinde bulunduğu küresel süreçte gıdaya ulaşamayan milyonlarca insan var. Erişebildiğimiz gıdayı doğru kullanmalıyız. Gelecek uşakların mirasını çalmamalıyız. Halkın bu konuda bilinçli olması gerekiyor. Mahallesinde merdiven altı fırın varsa ihbar etmesi lazım. Neden biz bu fırınları şikayet etmiyoruz? Haksız kazanç elde edecekler, bizim sağlığımızla oynayacaklar."
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat