HASAR TESPİT ÇALIŞMALARI TAMAMLANDI  

Okunma: 211
GÜNCEL 8 Şubat 2020 14:05
Videoyu Aç HASAR TESPİT ÇALIŞMALARI TAMAMLANDI  
A
a

HASAR TESPİT ÇALIŞMALARI TAMAMLANDI  

Hasar Tespit Çalışmaları Tamamlandı Çevre Şehircilik Bakanı Murat Kurum Yaptığı çalışmalarda Elazığ’daki hasar tespit çalışmalarının tamamlandığını söyledi.
Elazığ’da 24 Ocak’ta meydana gelen depremin ardından tüm yetkililer seferber oldu. Bu kapsamda ilk günden bugüne kadar çalışmaları yürüten Bakanlar, Hasar tespit çalışmalarının sonuna gelindiğini vurguladı.
BAKAN KURUM: HASAR TESPİT ÇALIŞMALARI TAMAMLANMIŞ DURUMDA
Çevre Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 24 Ocak akşamı depremin olduğu andan itibaren, bütün bakanlıklarımızla birlikte Elazığ’daydık. Elazığlı vatandaşlarımızla, Malatyalı kardeşlerimizle birlikte acılarını paylaştık. Sokak sokak, Çadır çadır, Mahalle mahalle, yapılması gereken işleri görüp hızlı bir şekilde karar aldık. Bir taraftan hasar tespit çalışmalarını başlattık, Bir taraftan enkaz kaldırma, Diğer taraftan da yeni yapılacak inşaatlara ilişkin de proje çalışmalarını hızlı, süratli bir şekilde yürütüyoruz. Elazığ ilimizde dün itibariyle hasar tespit çalışmaları tamamlanmış durumda ve bu çerçevede 263 Yıkık, 7bin 698 Ağır Hasarlı, 1540 Orta Hasarlı bina, bunun dışında da 558 Acil Yıkılacak bina tespiti yaptık. Toplamda, acil yıkılacak bina sayısı 8 bin 519, Bağımsız bölüm sayısı 19 bin 821’e ulaşmıştır. Elazığ’ımızda 152 binada 202 bin bağımsız bölümün tespitleri yapıldı. Diğer taraftan 201 binanın yıkım işlemleri tamamlandı. Ve hızlı bir şekilde tamamlandı diye kaydetti.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat