HARPUT'UN UNESCO DÜNYA MİRASI LİSTESİNE GİRMESİ İÇİN ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Okunma: 1714
GÜNCEL 22 Şubat 2017 12:21
Videoyu Aç HARPUT'UN UNESCO DÜNYA MİRASI LİSTESİNE GİRMESİ İÇİN ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR
A
a
Harput’un Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Mirası Listesine alınması için başlatılan çalışmalar devam ediyor.

Elazığ Valiliği ve Elazığ Belediyesi tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında hazırlanan başvuru dosyası gelecek hafta Kültür ve Turizm Bakanlığına sunulacak.
Elazığ Valisi Murat Zorluoğlu’nu ziyaret eden Turizm ve Tanıtma Platformu Derneği Genel Başkanı Fikret Yıldız yürütülen çalışma hakkında Vali Zorluoğlu’na bilgi verdi.
Harput’un UNESCO Dünya Mirası Listesine eklenmesi konusunda başlatılan çalışmaların son aşamaya geldiğini ve hazırlanan dosyanın gelecek hafta Kültür ve Turizm Bakanlığına sunulacağını kaydeden Turizm ve Tanıtma Platformu Derneği Genel Başkanı Fikret Yıldız, UNESCO’nun 2017 yılında yapılacak olan ilk toplantısında konunun gündeme alınması ile Harput’un UNESCO Dünya Mirası Listesine girmesinin Harput’un tanıtımı, uluslararası bilinirliği ve turizm potansiyelinin artırılması açısından çok önemli olacağını belirtti.
Harput’un binlerce yıllık medeniyet birikimi, tarihi ve kültürel zenginlikleri ile turizm açısından çok büyük bir potansiyele sahip olduğuna dikkat çeken Vali Zorluoğlu ise, bir yerleşim beldesinin turizm açısından tanınırlığının artırılmasında ve turizm ağlarına eklenmesinde UNESCO listesinde yer almasının çok önemli olduğunu söyledi. Harput’ta son yıllarda çok önemli restorasyon işleri gerçekleştirildiğini, kale kazıları ve sivil mimari örneklerinde güzel yapıların ortaya konulduğuna dikkat çeken Vali Zorluoğlu, tarihi ve doğal zenginlikleri, gastronomi kültürü ve mahalli musikisi ile Harput’un UNESCO Dünya Mirası Listesine güçlü bir aday olduğunu ve talebin UNESCO tarafından onaylanması ile turizm açısından Harput’ta çok şeyin değişeceğine inandığını sözlerine ekledi.

Turizm ve Tanıtma Platformu Derneği Genel Başkanı Fikret Yıldız ziyarette Vali Zorluoğlu’na yapılan çalışmalara katkısı anısına Vali Zorluoğlu’na bir teşekkür belgesi de takdim etti.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sİzce Dolar daha fazla yükselir mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat