HAK SAHİPLİĞİ SONUÇLARI AÇIKLANMAYA BAŞLANDI

Okunma: 27
GÜNCEL 15 Eylül 2020 14:45
Videoyu Aç HAK SAHİPLİĞİ SONUÇLARI AÇIKLANMAYA BAŞLANDI
A
a

HAK SAHİPLİĞİ SONUÇLARI AÇIKLANMAYA BAŞLANDI

Elazığ’da yaşanan deprem sonrası binalarda yapılan hasar tespit çalışmaların kesinleşmesinin ardından başlayan hak sahipliği başvurularının sonuçları açıklanmaya başladı. AFAD İl Müdürü Osman Pıhtılı, başvuru sonucunda hak sahibi olamayan vatandaşların itiraz hakkı sürecinin önümüzdeki hafta başlayacağını açıkladı.
AFAD ELAZIĞ İL MÜDÜRÜ PIHTILI VATANDAŞLARIN MUHTARLAR ARACILIĞIYLA BELGELERİNİ ALABİLECEK
 17 Haziran’da başlayan ve 13 Ağustos tarihi itibariyle sona eren hak sahipliğine 25 bin 495 vatandaş başvuru yapmıştı. Yoğun çalışma sonucunda Hak Sahipliği Komisyonu’nun değerlendirmeleri sonrası depremzede vatandaşların merakla beklediği hak sahipliği başvuruları açıklanmaya başladı. Hak sahipliği belgelerinin ilgili muhtarlıklara teslim edildiğini belirten AFAD Elazığ İl Müdürü Osman Pıhtılı, vatandaşların muhtarlar aracılığıyla belgelerini alabileceğini ifade etti. AFAD Elazığ İl Müdürü Osman Pıhtılı konuyla ilgili olarak şunları söyledi;
 ‘’Yoğun çalışma sonucunda hak sahipliği başvuru sonuçları açıklanmaya başlandı. Bu kapsamda dün Elazığ’ın merkez köyleri, Baskil ve Maden’in sonuçlarını açıkladık. Bugün beldeler ile Sivrice’yi açıkladık. Yarın veya perşembe günü ise son kontroller yapılarak merkez mahallelerinin sonuçlarını açıklayacağız. Başvuru yapan vatandaşlarımız hak sahipliği sonuçlarına muhtarlıklar aracılıyla ulaşabilecek’’dedi.
‘’AZ MİKTARDA REDDEDİLEN BAŞVURU VAR’’
25 bin 495 başvurunun yapıldığı Hak Sahipliği sürecinin titiz bir çalışmayla yürütüldüğünü belirten Pıhtılı,’’Hak Sahipliği sürecinde vatandaşlarımızın mağdur olmaması için arkadaşlarımız titiz bir şekilde çalışıyor. Sonuçların içerisinde az miktarda reddedilen başvuru var. Reddedilme gerekçeleri de, ya kendi adına hasarsız konutu vardır ya afetten yardım almıştır ya da belirlediği mülkiyet kendine ait değildir. Ancak tabiî ki reddedilenler için 15 günlük itiraz süreci var. İtiraz süreci 21 Eylül tarihinde başlayıp 5 Ekim tarihinde sona erecek. 15 gün içerisinde reddedilme gerekçesinin tersini ispatlayacak belgelerle birlikte belirleyeceğimiz ofise müracaat edecek, Hak Sahipliği Komisyonu yeniden değerlendirerek karar verecek’’diye ifade etti.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 23 Eylül tarihinde ilimize gelerek yapımı tamamlanan konutları hak sahiplerine teslim edeceğini belirten Pıhtılı, Dilek ve Petek Sitelerinin teslim edilmesinin ardından Bızmişen’de tamamlanan 781 konut ile Yazıkonak’taki tamamlanan konutların vatandaşlarımıza teslim edileceğini ifade etti.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat