HARPUT'UN UNESCO DÜNYA MİRASI LİSTESİNE GİRMESİ İÇİN ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Kategori: GÜNCEL - Tarih: 22 Şubat 2017 12:21
HARPUT'UN UNESCO DÜNYA MİRASI LİSTESİNE GİRMESİ İÇİN ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR
Harput’un Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Mirası Listesine alınması için başlatılan çalışmalar devam ediyor.

Elazığ Valiliği ve Elazığ Belediyesi tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında hazırlanan başvuru dosyası gelecek hafta Kültür ve Turizm Bakanlığına sunulacak.
Elazığ Valisi Murat Zorluoğlu’nu ziyaret eden Turizm ve Tanıtma Platformu Derneği Genel Başkanı Fikret Yıldız yürütülen çalışma hakkında Vali Zorluoğlu’na bilgi verdi.
Harput’un UNESCO Dünya Mirası Listesine eklenmesi konusunda başlatılan çalışmaların son aşamaya geldiğini ve hazırlanan dosyanın gelecek hafta Kültür ve Turizm Bakanlığına sunulacağını kaydeden Turizm ve Tanıtma Platformu Derneği Genel Başkanı Fikret Yıldız, UNESCO’nun 2017 yılında yapılacak olan ilk toplantısında konunun gündeme alınması ile Harput’un UNESCO Dünya Mirası Listesine girmesinin Harput’un tanıtımı, uluslararası bilinirliği ve turizm potansiyelinin artırılması açısından çok önemli olacağını belirtti.
Harput’un binlerce yıllık medeniyet birikimi, tarihi ve kültürel zenginlikleri ile turizm açısından çok büyük bir potansiyele sahip olduğuna dikkat çeken Vali Zorluoğlu ise, bir yerleşim beldesinin turizm açısından tanınırlığının artırılmasında ve turizm ağlarına eklenmesinde UNESCO listesinde yer almasının çok önemli olduğunu söyledi. Harput’ta son yıllarda çok önemli restorasyon işleri gerçekleştirildiğini, kale kazıları ve sivil mimari örneklerinde güzel yapıların ortaya konulduğuna dikkat çeken Vali Zorluoğlu, tarihi ve doğal zenginlikleri, gastronomi kültürü ve mahalli musikisi ile Harput’un UNESCO Dünya Mirası Listesine güçlü bir aday olduğunu ve talebin UNESCO tarafından onaylanması ile turizm açısından Harput’ta çok şeyin değişeceğine inandığını sözlerine ekledi.

Turizm ve Tanıtma Platformu Derneği Genel Başkanı Fikret Yıldız ziyarette Vali Zorluoğlu’na yapılan çalışmalara katkısı anısına Vali Zorluoğlu’na bir teşekkür belgesi de takdim etti.

http://bakishaber.com/haberprint/harput-un-unesco-dunya-mirasi-listesine-girmesi-icin-calismalar-suruyor-22310.html