ETSO'DAN HES KODU UYGULAMASI

Kategori: YEREL HABER - Tarih: 14 Eylül 2020 11:38
ETSO'DAN HES KODU UYGULAMASI

ETSO'DAN HES KODU UYGULAMASI

Ülkemiz ve ilimiz genelinde son dönemde artış gösteren Covid 19’a karşı Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığınca HES uygulaması başlatıldığı açıklandı.
ETSO’dan konuyla ilgili olarak yapılan açıklama şöyle.
“ Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza gönderilen bir yazıda, Kamu Kurum ve Kuruluşlarında çalışanlar ve ziyaretçi girişlerinde uygulamaya başlanan HES Kodu bildirme ve sorgulama zorunluluğundan bahsedilmektedir. Söz konusu uygulama ile kurumda çalışan tüm personelden süresiz HES kodlarını temin etmeleri ve İnsan Kaynakları Müdürlüğüne iletmeleri istenmektedir.
RİSKLİ UYARISI VEREN ÇALIŞANLARIN GİRİŞ KARTLARI GEÇİCİ OLARAK İPTAL EDİLMEKTE
 Toplanan HES kodları, çalışanlar sabah işe gelmeden önce e-devlet üzerinden sorgulaması yapılarak riskli uyarısı veren çalışanların giriş kartları geçici olarak iptal edilmekte ve en yakın sağlık kuruluşuna yönlendirilmektedir. Riskli uyarısı kalktığı zaman da çalışanların girişine tekrar izin verilmektedir.
İŞ İÇİN VEYA ZİYARETE GELECEK KİŞİLERDEN DE HES KODU İSTENECEK
İş veya ziyaret için gelecek kişilerden de HES kodlarını hazırlamaları istenmekte, girişte e-devlet üzerinden gerekli kontroller yapıldıktan sonra riskli bir durum olmadığı takdirde misafir ya da ziyaretçi olarak kabul edilmektedir.
Her geçen gün artan vaka sayılarından dolayı Odamız HES Kodu Sorgulama Uygulamasına geçmiştir. Covid-19’un işyerlerinde yayılımını önlemek, çalışanların ve toplum sağlığını korumak ve riskli kişilerin tespit edebilmek amacıyla benzer bir kontrol sisteminin üyelerimiz tarafından da hayata geçirilmesinin faydalı olacağı inancındayız.” dedi.

http://bakishaber.com/haberprint/etso-dan-hes-kodu-uygulamasi-94575.html