ELAZIĞ'DAKİ DEPREM SONRASI 32 OKULDA EĞİTİM YAPILMAYACAK

Kategori: GÜNCEL - Tarih: 2 Şubat 2020 14:28
ELAZIĞ'DAKİ DEPREM SONRASI 32 OKULDA EĞİTİM YAPILMAYACAK

ELAZIĞ'DAKİ DEPREM SONRASI 32 OKULDA EĞİTİM YAPILMAYACAK

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Elazığ'ın Sivrice ilçesi merkezli deprem sonrası hasar tespiti yapılan 80 okulda eğitim öğretim faaliyeti yapılmayacağını, bu okullar için yıkım kararı verildiğini açıkladı.
Bakan Selçuk, Kanal 7 Televizyonu'nda canlı yayınlanan programda,  eğitim gündemine ilişkin açıklamalar yaptı, soruları yanıtladı.
Elazığ'daki depremden hemen sonra bölgede yapılan inceleme ve  değerlendirme sonucunda hasar gören eğitim kurumlarının belirlendiğini ifade eden  Selçuk, "Hasar tespit çalışmalarımız sonucunda bölgede yaklaşık 80 okulda eğitim  öğretim faaliyeti yapılmayacak. Bu okulların yıkımına karar verildi. Bu okulların  32'si Elazığ'da, 27'si Malatya'da, 14'ü Adıyaman'da, 7'si Diyarbakır'da. Bu  okulların hangi süreçte nasıl yapılacağına ilişkin kararlarımızı almış  bulunuyoruz." diye konuştu.
Selçuk, hem hayırseverlerin katkısı hem de milli bütçeden ayrılan  kaynakla okullara ilişkin ihtiyaçların tamamını çok kısa sürede gidereceklerini  vurguladı.
Yabancı dil öğretiminde ana dilin önemine işaret eden Bakan Selçuk,  Türkçe 4 dil becerisinin ölçülmesine ve Türkçe Söz Varlığı Projesi'ne ilişkin  çalışmaları özetledi.
Bakan Selçuk, "İlk defa, yabancı dil öğretmenlerinin öğretmen  olabilmek için de 4 beceriye dayalı testten geçme koşulunu hazırlıyoruz şu anda.  Sadece gramer temelli bir sınav değil konuşma, okuduğunu anlama, dinlediğini  anlama gibi becerilere bakacağız." ifadelerini kullandı.
Ara ve yaz tatillerine ilişkin bir soru üzerine Selçuk, ara tatillerin  asıl sebebinin öğretmen eğitimleri olduğunu ifade etti. Ara tatillerde  öğretmenlere yönelik verimli çalışmalar yaptıklarına işaret eden Selçuk,  "Türkiye'de 180 iş günü var. Bu Avrupa Birliği'nde 200-210 gün, Japonya'da 240 iş  günü okul var. Öğrenci için 3 ay yaz tatilini şahsen uzun buluyorum. Aklınıza  gelen ilk 30 ülkeyi sayın. Hiçbirisinde bu kadar uzun bir tatil yok. Azami 1,5 ay  civarında tatil var. Bunun hemen sayısını artırmak da bana göre doğru değil.  Türkiye'nin kaliteyi çalışıp ondan sonra bunu artırmaya doğru bir yolculuğa  ihtiyacı var." değerlendirmesinde bulundu.
Selçuk, okullarda yaz tatili ve ara tatil sürelerine ilişkin  planlamanın aynen devam edeceğini belirtti.
Okulların açık olduğu sürenin genişletilip genişletilmeyeceğine  ilişkin bir soruya karşılık Bakan Selçuk, "Şu anda yok, bu şekilde devam edecek.  Bunun zamanı var. Yaz tatilini 15 gün kısalttık, ileride belki bir 15 gün daha  kısalabilir. Çok nitelikli bir hale getirelim bu süreci, sonrasında artış ayrı  konuşulur." ifadelerini kullandı.

http://bakishaber.com/haberprint/elazig-daki-deprem-sonrasi-32-okulda-egitim-yapilmayacak-63856.html