FIRAT ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİNDEN ENKAZ ALTI ARAMA KURTARMA CİHAZI

Okunma: 56
GÜNCEL 17 Eylül 2020 17:27
Videoyu Aç FIRAT ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİNDEN ENKAZ ALTI ARAMA KURTARMA CİHAZI
A
a

FIRAT ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİNDEN ENKAZ ALTI ARAMA KURTARMA CİHAZI

Elazığ Fırat Üniversitesinde 6 öğrenci, afetlerde enkaz altında kalanlar için arama kurtarma cihazı tasarladı. Teknoloji Fakültesindeki öğrencileri, 24 Ocak'ta yaşadıkları 6,8 büyüklüğündeki depremden etkilenerek, enkaz altında kalanlara daha hızlı ulaşıp, güvenli bir şekilde çıkarılması için cihaz tasarlamaya karar verdi. Bu kapsamda öğrenciler, hocalarının gözetiminde ve onların yönlendirmesiyle yaklaşık 7 ay süren çalışma sonucu "Umut" adını verdikleri enkaz altı arama kurtarma cihazı geliştirdi. Cihazın enkaz altına inip termal kamerayla gördüğü kişiyle mikrofon sayesinde iletişim sağlaması, önündeki kargo bölümüne konulan acil ihtiyaç malzemelerini de ona ulaştırması hedefleniyor.
Tasarımlarıyla ile Gaziantep'deki TEKNOFEST'e "insanlık yararına teknoloji afet yönetimi" kategorisine başvuruda bulunan gençler, 105 takım arasında ilk 6'ya girerek finale katılmaya hak kazandı. Fırat Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Yazılım Mühendisliği öğrencisi Ersin Ulaş, yaptığı açıklamada;
 24 Ocak'ta yaşadıkları depremden etkilenerek arkadaşlarıyla insanlığa faydalı olabilmek için cihaz geliştirdiklerini söyledi. Enkaz altında kalan insanlara hızlı ulaşıp güvenli bir şekilde çıkarılmasına katkı sunmak için bu tasarımı yaptıklarını dile getiren Ulaş, şöyle konuştu:
"Robotumuz yapay zeka, üç boyutlu görüntü tarama, kişi ile direk iletişime geçebilme, kişiye kargo bölümüyle de ilaç ve su götürebilme özelliklerine sahip. Ayrıca enkaz altında kalan kişinin sağlık bilgilerine ulaşıp en hızlı şekilde yardım ekiplerine bildiriyor."
HER TÜRLÜ ŞARTTA ÇALIŞABİLİR VE ACİL İHTİYAÇLARI KARŞILAYABİLİCEK ŞEKİLDE TASARLADIK
 Öğrencilerden Ömer Muhammet Uzun da yaşanan depremi gözleyerek, ihtiyaç duyulan cihazı tasarladıklarını belirtti. Mühendislik bilgileri ile insanlığa faydalı bir proje ürettiklerini ifade eden Uzun, şöyle konuştu: "Umut, enkaz altında her türlü şartta çalışabilecek şekilde tasarlandı. Baş kısmında kargo kısmı var. Bazen öyle anlar geliyor ki enkazın altında kişi saatlerce kalabiliyor. Depremden zarar görmüyor. Kargo bölümü sayesinde acil ihtiyaçları kişiye götürebiliyor." Yaptıkları projeyi  tanıtabilmek için TEKNOFEST’e katıldıklarını dile getiren Uzun," Çeyrek final ve yarı finalleri geçerek finalde yarışmaya hak kazandık. 105 ekip içerisinde 6’ıncı olarak finale kaldık. Burada birinci olarak projeyi hak ettiği yere taşıyacağız." dedi.
  SAVUNMA SANAYİSİNDE, YER ALTINDA VE SU ALTINA DA BUNU ADAPTE ETMEK MÜMKÜN
Fırat Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Yazılım Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Türkoğlu ise öğrencileri ile insanlık yararına proje üretmek için çabaladıklarını söyledi. Yaşanan depremden sonra öğrencilerinin böyle bir proje ile geldiklerini kendisinin de destek verdiğini işaret eden Türkoğlu, şöyle konuştu: "Öğrencilerimiz yaşanan depremin ardından böyle bir proje fikri ile geldi. Özellikle depremde derinlerde kalan insanlara ulaşma noktasında sorunlar yaşanıyordu ve onlara ulaşmada zaman alıyordu. Biz de buna bir çözüm bulabilmek için bu projeye başladık." Öğrencilerin 7 aylık bir çalışma ile projeyi önemli bir aşamaya getirdiğini kaydeden Türkoğlu, "Yapılan robot enkaz altındaki canlılara ulaşmayı hedeflemekte ama farklı amaçlar için de kullanabilir. Savunma sanayisinde, yer altında ve su altına da bunu adapte etmek mümkün." ifadelerini kullandı.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat