FIRAT ÜNİVERSİTESİ'NDEN ARI YETİŞTİRİCİLİĞİ SERTİFİKASI

Okunma: 30
GÜNCEL 7 Nisan 2021 14:01
A
a

FIRAT ÜNİVERSİTESİ'NDEN ARI YETİŞTİRİCİLİĞİ SERTİFİKASI

Fıratc Üniversitesi Çiftçi Eğitim Merkezinde “Arı Yetiştiriciliği” Sertifika Töreni Düzenlendi

 

Fırat Üniversitesi  Tarım ve Hayvancılık Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü DAP Çiftçi Eğitim Merkezi tarafından düzenlenen “Arı Yetiştiriciliği” eğitimine katılan 27 yetiştiriciye pandemi kuralları çerçevesinde düzenlenen programla sertifikaları verildi.

Üniversitenin Çiftçi Eğitim Merkezi Konferans Salonunda düzenlenen sertifika törenine,Rektör Prof. Dr. Fahrettin GÖKTAŞ, DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Prof. Dr. Osman DEMİRDÖĞEN, Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa PİRİNÇCİ, Tarım ve Orman İl Müdürü Turan KARAHAN, Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Fırat CANBAY, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Soner ÖZGEN, Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet ÇALICIOĞLU, TAHAM Müdürü Prof. Dr. Necmi ÖZDEMİR, Veteriner Fakültesi öğretim üyeleri ile arı yetiştiricileri katıldı.

Üniversite TAHAM Müdürü Prof. Dr. Necmi ÖZDEMİR, TAHAM olarak 2016 yılından beri Türkiye’de ve bölgemizdeki hayvancılık üretiminin artması noktasında yetiştiricilerin nelere dikkat etmesi hususunda bilgilendirilmesi amacıyla bu tür eğitim programları düzenlediklerini söyledi.

DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Prof. Dr. Osman DEMİRDÖĞEN ise DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı olarak çiftçilikle uğraşan kişilerin beden gücünden çok teknolojiyi kullanarak hem üretimi artırmalarını hem de ürettikleri ürünün kalitelerini artırmaları için destek olmaya çalıştıklarını belirtti.

Fırat Üniversitesi  Rektörü Prof. Dr. Fahrettin GÖKTAŞ da, Fırat Üniversitesi olarak her zaman çiftçinin ve yetiştiricinin yanında olduklarını ifade ederek, “Üniversiteler olarak ürettiğimiz bilgilerin teorik olarak kalmaması lazım. Bunun hangi alanda olursa olsun bir şekilde topluma temas etmesi ve toplumun önünü açması gerekir. DAP Çiftçi Eğitim Merkezimizde tüm üreticilerimize çeşitli eğitimler veriliyor. Yaptığımız projelerin desteklenmesi hususunda DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanımızın destekleri bizim için önemli” dedi.

Programda Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa PİRİNÇCİ, Tarım ve Orman İl Müdürü Turan KARAHAN ile Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Fırat CANBAY da birer konuşma yaptı.

Programda ayrıca üniversiteye katkılarından dolayı Rektör Prof. Dr. GÖKTAŞ tarafından DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Prof. Dr. Osman DEMİRDÖĞEN’e teşekkür plaketi takdim edildi.

Konuşmaların ardından eğitim programına katılan üretici ve yetiştiricilere, protokol üyeleri tarafından sertifikaları ve hediyeleri verildi.

 

"Arı Yetiştiriciliği" eğitimi Sivrice MYO Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümü Öğretim üyesi Doç. Dr. İsmail SEVEN tarafından verildi.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat