ELAZIĞ’IN MUTSUZLUĞU İSPATLANDI

Okunma: 20
YEREL HABER 15 Eylül 2020 10:14
Videoyu Aç ELAZIĞ’IN MUTSUZLUĞU İSPATLANDI
A
a

ELAZIĞ’IN MUTSUZLUĞU İSPATLANDI

TUİK’in Haziran ayında sonuçlarını yayınladığı 2019 yılı Mutlu Şehirler sıralamasında Elazığ 74. Sırada yer aldı.
Elazığ aynı araştırmada Mutsuz iller sıralamasında ise % 15,7 ile 15. Sırada yer aldı. Açıklanan sonuçlara göre Elazığ’da her beş kişiden biri mutsuz.
Geçtiğimiz yılarda yapılan Mutlu Şehirler araştırmasında da bir türlü üst sıralarda yer alamayan Elazığ, 2020 yılında önce 6.8’lik bir deprem yaşadı. Daha depremi tam alamı ile atlatamamışken hemen ardın Korana Virüs ve ardından gelen pandemi süreci ve ekonomik zorluklar. 2018 yılında da Elazığ mutluluk sıralamasında % 51,7 oranı ile 74. Sırada yer almıştı. 2019 yılı verilerine göre ilimiz aynı oran ile yine 74. Sırada yer almış durumda.
Tabloya tersinden baktığımız da Mutsuzluk rakamlarında Elazığ’da nüfusun yüzde 15. 7 si yani ilin nüfusuna oranladığımız da 91 600 kişinin mutsuz olduğu bir tablo görüyoruz. Bu tablo da Elazığ Mutsuz iller sıralamasında ilk 10 il arasında yer alıyor.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat