ELAZIĞ’IN KEBAN İLÇESİNDE BİR İLKOKUL “OKULUM TEMİZ” BELGESİ ALDI

Okunma: 28
YEREL HABER 11 Eylül 2020 15:34
Videoyu Aç ELAZIĞ’IN KEBAN İLÇESİNDE BİR İLKOKUL “OKULUM TEMİZ” BELGESİ ALDI
A
a

ELAZIĞ’IN KEBAN İLÇESİNDE BİR İLKOKUL “OKULUM TEMİZ” BELGESİ ALDI

Elazığ'ın Keban ilçesindeki Keban Fevzi Çakmak İlkokulu, hijyen ve öngörülen diğer şartları yerine getirerek Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından verilen "Okulum Temiz Belgesi"ni aldı.
İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okullar, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Türk Standartları Enstitüsü (TSE) arasında imzalanan "Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyonu Önleme İş Birliği Protokolü" kapsamında yüz yüze eğitime geçmeden önce "Okulum Temiz" sertifikası almak için hassasiyet ve titizlikle çalışıyorlar.
 Milli Eğitim Müdürlüğü İş Sağlığı Birimi İl Koordinatörü Güngör Candaş ve İl Milli Eğitim Müdürlüğünde sağlık uzmanı Suat Tokgöz okulda alınan tedbirleri inceledi. Keban Fevzi Çakmak İlkokulu Müdürü Burak Nemutlu, "Okulum Temiz Belgesi" almaya hak kazandıklarını söyledi.
Bu belgeyi almak için okulda birçok düzenlemeler yaptıklarını dile getiren Nemutlu, sınıfların hepsine el dezenfektanları, bina girişlerine temassız pedallı el dezenfektanları, koridorlara, sınıflara, lavabolara afiş ve yer yapıştırmaları yerleştirdikleri, okulu uyarı levhaları ile donattıklarını söyledi. Yapılan incelemede okullarının bu belgeyi almak için yetkin olduğuna karar verildiğini aktaran Nemutlu, "Bu belgeyi alan ilçeler arasında ilkokul olmanın da ayrıca gururunu yaşıyoruz. Milli Eğitim Bakanımızın söylediği gibi okulları güvenle açacağız." dedi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat