Elazığ il Özel idaresinin Yatırım Yılı

Okunma: 73
GÜNCEL 24 Haziran 2022 14:45
Videoyu Aç Elazığ il Özel idaresinin Yatırım Yılı
A
a

Elazığ il Özel idaresinin Yatırım Yılı

Ela­zığ Özel İdare Genel Sek­re­te­ri Ali Şiş'i ga­ze­te­miz mu­ha­bi­ri Tuğçe Ergin ma­ka­mın­da zi­ya­ret etti. Ergin; Genel Sek­re­ter Ali Şiş ile özel ida­re­nin ya­tı­rım­la­rı hak­kın­da görüş alış­ve­ri­şin­de bu­lun­du. Genel Sek­re­ter Şiş açık­la­ma­sın­da “Ela­zığ il Özel ida­re­nin Ya­tı­rım Yılı bu yıl” ifa­de­le­rin­de bu­lun­du.
Şiş : “ Kurumun Yatırım Yılı”
Dep­rem ve pan­de­mi­den sonra Elâ­zığ’ın bu yıl ya­tı­rım yılı ol­du­ğu­nu dile ge­ti­ren Şiş “Bu yıl özel­lik­le 2 yıl­ önceki Elazığ dep­re­min­den sonra ya­tı­rım yılı. Ya­tı­rı­ma ay­rı­lan para 300 mil­yon. Bu Ela­zığ Özel İdare ta­ri­hin­de bir ilk. Daha ön­ce­ki ya­tı­rım­lar 100-150 mil­yon ara­sınday­dı. 3 türlü prog­ra­mı­mız var. İl Genel mec­li­si­mizin plan­la­dı­ğı, KÖY­DES, İl­bank ve Konut Sa­tı­şı. Eli­miz­de olan im­kân­la­rı ya­tı­rı­ma çe­vir­mek ilk işi­miz. Elâ­zığ Özel İda­re­de ciddi ya­tı­rım­lar ya­pı­lı­yor. Rakam ba­kı­mın­da da atağa kal­kı­yor” ifadelerinde bulundu.
Özel İdare için Bir ilk
“Yol yapımı, alt yapı ve bu yıl farkımız sıcak asfalt makinamız maliyeti yaklaşık 5 milyon civarında özel idare tarihinde bu bir ilktir daha önce asfalt çalışmalarını daha önce ihale yöntemi ile müteahhitlere yaptırıyorduk şimdi daha küçük bir bütçe ile kurum kendi yapacak. Hemen Hemen %50 tasarruf içerisindeyiz. İlk hedefimiz 45 köyümüze sıcak asfalt ile kaplamak şuan başladı 3 köyümüzdeyiz Allahlın izni ile bu rakam yılsonunda daha da artacak.
Tarımsal sulamada yatırım sal ciddi kaynaklar ayırdık. Bu yıl atılım yılımız olacak. Bu yıl 130 hanede ges sistemimiz olacak bu güneş enerji sistemini köylerde elektrik ile su alan hanelerimiz var biz özellikle Elektrik faturasın çok geldiği yerde nüfusun kalabalık olduğu yerde ges ile karşılıyoruz. Gesi hiçbir ücret ödemeden kullanabiliyorlar. Âmâ biz yine de saatlerin takılmasını istiyoruz, çünkü kaynaklar sınırsız değil. Hoyratça kullanılmamalı.
400-450 köyde katı atık topluyoruz. Buda özel idarenin ciddi bir çalışması belirli aralıklarla köylerimizi ilaçlıyoruz. Hizmet bakımından seviye atladık biz sadece yol yapalım su getirelim değil sosyal alanda da kaliteyi attırma içerisindeyiz.
Kurum ihalelerini biz takip ediyoruz. Şu anda bile yaptığımız ihale sayısı ile yüksek seviyede ve bunların kontrollüğü de bizde. Elâzığ’ın en haraketli kurumu biziz.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sİzce Dolar daha fazla yükselir mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat