ELAZIĞ'DA DEPREMZEDELERE TEMİZLİK KOLİSİ

Okunma: 22
YEREL HABER 7 Nisan 2021 11:27
Videoyu Aç ELAZIĞ'DA DEPREMZEDELERE TEMİZLİK KOLİSİ
A
a

ELAZIĞ'DA DEPREMZEDELERE TEMİZLİK KOLİSİ


ELAZIĞ'da, 'Meslek Lisesi Öğrencileri Ailelerimizle Buluşuyor' projesi kapsamında, konteyner kentte kalan 65 yaş üstü depremzedelere temizlik malzemesi yardımı yapıldı.Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından başlatılan 'Meslek Lisesi Öğrencileri Ailelerimizle Buluşuyor' projesi kapsamında, 65 yaş ve üzeri ihtiyaç sahibi ailelere yardım faaliyetleri sürüyor. Bu kapsamda Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından, Elazığ'da meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremin ardından Aşağıdemirtaş konteyner kentinde kalan 65 yaş ve üzeri ihtiyaç sahibi vatandaşlara, temizlik malzemelerinden oluşan koli dağıtıldı.
 
 
Elazığ Milli Eğitim Müdürü Feyzi Gürtürk, daha önce ihtiyaç sahibi depremzede vatandaşlara yönelik boya, badana, inşaat, elektrik ve tesisat işleri olmak üzere, farklı alanlarda yardım ettiklerini söyledi. Göktürk, bu kez de konteyner kentte yaşayan 65 yaş ve üzeri vatandaşlara temizlik kolisi dağıttıklarını belirterek, şunları söylediSosyal sorumluluk kapsamında gerçekleştirilen bu projeler, okulumuzda ve diğer meslek liselerimizde her geçen gün artarak devam ediyor. Daha önce de yaptığımız çalışmalarda, ihtiyaç sahibi 65 yaş üzeri vatandaşlarımızın boya, badana, inşaat, elektrik ve tesisat işleri ihtiyacını gidermiştik. Artık meslek liselerimiz ara eleman yetiştirmekten çıkarak, aranan eleman yetiştiren müesseselere döndü. İnşallah önümüzdeki zamanlarda, meslek liselerinin önemi artarak devam edecek
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat