ELAZIĞ’DA BİR ÇİFTÇİ HEM KENDİ KAZANIYOR HEM DE VATANDAŞIN STRES ATMASINI SAĞLIYOR

Okunma: 14
GÜNCEL 15 Eylül 2020 11:08
Videoyu Aç ELAZIĞ’DA BİR ÇİFTÇİ HEM KENDİ KAZANIYOR HEM DE VATANDAŞIN STRES ATMASINI SAĞLIYOR
A
a

ELAZIĞ’DA BİR ÇİFTÇİ HEM KENDİ KAZANIYOR HEM DE VATANDAŞIN STRES ATMASINI SAĞLIYOR

Elazığ'da bir çiftçi, yol üstündeki tarlasında yetiştirdiği domates, biber, patlıcan ve kabak gibi sebzeleri müşterilerinin kendilerinin istediği kadar toplayıp satın almasını sağlıyor.
Elazığ’da Korona virüs (Covid-19) nedeniyle vatandaşların stres atması için farklı bir uygulama yapan bir çiftçinin yol üzerindeki bahçesine gelen müşteriler, sebzeleri kendi elleriyle istedikleri kadar toplayıp satın alıyor. Tarlada sebzelerin kilogram fiyatının satışını sabitleyerek 2 TL olarak belirleyen çiftçi, hem kendi kazanıyor, hem de vatandaşın stres atmasını sağlıyor.
GELEN KİŞİLER HEM STRES ATIYOR HEM DE COVİD 19 NEDENİYLE İÇLERİ RAHAT EDİYOR
 Merkeze bağlı Salkaya köyünde çiftçilik yapan 5 çocuk babası Fethi Çakmak (65), 100 dönüm alan sebze ekti. Bir bölümünü toptancılara satan Çakmak, Elazığ-Tunceli karayolunun 15. kilometresinde yol üzerinde bulunan tarlasını ise vatandaşlara açtı. Tarlaya gelen vatandaşlar, kendi bahçesinden topluyormuş gibi istediği kadar taze sebzeyi dalından kopararak satın alıyor. Domates, biber, patlıcan ve kabak gibi sebzeleri kendi elleriyle toplayan müşteriler hem stres atıyor hem de Covid-19 nedeniyle rahat ediyor. Aynı yerde organik sebzenin yanı sıra kurutmalık ve ev yapımı salça da gibi kış için hazırlanan ürünler doğrudan müşteriye ulaştıramıyor. 
MANAVLARA KIYASLA FİYATLARI UYGUN
  Tunceli’den Elazığ’a gelirken bahçeye uğradığını belirten müşterilerden Şahin Düztaş, “Topluyoruz ve kimsenin eli değmiyor. Pandemi sürecinde iyi oluyor. Herkese tavsiye ederim. İyi de karşılıyorlar ve fiyatlar uygun. Manavlara kıyasla fiyatları daha iyi. Tertemiz ürünler. Aynı zamanda stres atıyorum” dedi. 
 Tarlaya sebze almaya geldiğini aktaran Eren Duman ise “Burası organik. Manavlarda pek sağlık koşulları yok. Burada farklı bir olay var. Daha hijyenik ve güzel. İstediğini gönül rahatlığı ile seçip alabiliyorsun. Doğal ve organik ürün. Fethi ağabeyin ellerine sağlık. Allah emeklerini boşa götürmesin. Müthiş bir iş yapıyor. Devamını da temin ediyorum. Halkımızı da buraya davet ediyorum” diye konuştu.  
ÇAKMAK; BURDAN GÖNÜL RAHATLIĞI İLE ALABİLİRLER HEPSİ ORGANİKTİR
100 dönün ekili alanının olduğunu dile getiren çiftçi Fethi Çakmak ise “Burada herkes gelip kendi elleriyle toplayıp, tartıp götürüyor. İstediğini alabiliyor, seçiyor. Hijyenik, kimsenin eli değmiyor. Aileler devamlı geliyorlar.  Çok daha güzel oldu. Burada gönül rahatlığı ile alabilirler, hepsi organiktir. Hiçbir ilaç kullanmadan doğal olarak yetiştirdik. Domates, patlıcan, biber var. İsteğini toplayıp gönül rahatlığı ile gidebilirler.  Fiyatlar pazara göre daha düşük. Biz pazara 2 liraya verdiğimiz zaman 3 liraya satıyor. Bizim burada satışımız standart. Yükselse dahi fiyat yine de aynı. Ne alırsan al 2 lira. Bizde şu bu fiyat yok. Hepsi 2 lira, ne alırsan al. Pandemi sürecinde çok iyi oluyor. Çünkü kimsenin eli değmiyor. İçine sine sine alıyor. Buda bizi memnun ediyor” diye söyledi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat